Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Proč vrtěti nájemným

HN.IHNED.CZ  16. 12. 2005
Je ostudné, že koalice, která si před třemi a půl roku napsala postupnou a mírnou deregulaci nájemného do programu, nedělala za celou tu dobu nic. A nedělala by nic i nadále, kdyby jí nehrozilo, že ji soud ve Štrasburku odsoudí k astronomickým pokutám.
Ještě před pár měsíci to vypadalo, že ČSSD jedná ve smyslu "po nás potopa", protože její šance na budoucí vládní odpovědnost byly mizivé. Zdálo se, že katastrofální fiskální dopady odškodného dopadnou na ODS. Karta se nyní obrací, sociálním demokratům reálně "hrozí", že budou (spolu)vládnout a začínají se chytat za nos.
Jestli si vláda ale myslí, že schválením zákona, kterým se bude postupně zvyšovat nájemné, zmírní verdikt ze Štrasburku, patrně se mýlí. O zisk majitelé už jednou přišli, takže nárůst odškodného lze jedině zastavit. Jenže i to je velká otázka. Investiční banka Patria Finance například spočítala, že k dosažení plné deregulace během čtyř let by bylo třeba zvyšovat nájemné o třicet procent ročně - nikoli o čtrnáct, jak navrhuje vláda. Žaloby majitelé nejspíše budou podávat i nadále.
Hlavně ať už ale parlament jedná, ať už bude hlasovat koalice nebo ČSSD s ODS. Nejde jen o Štrasburk, respekt k našemu ústavnímu soudu a majitele domů, ale i o to, že současná politika zhola nesmyslně privileguje náhodně vybranou skupinu lidí, mix bohatých i potřebných.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.