Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Rekordní koruna

HN.IHNED.CZ  10. 3. 2005  
Koruna posunula své historické maximum k dolaru. Dolar nyní stojí pouhých 22 korun. A to vše se děje v době politické krize a vláda - a s ní i celá země - by se měla teoreticky otřásat v základech. Současný vývoj je ale vysvětlitelný i opodstatněný. Trend posilování koruny vůči euru a vůči dolaru bude pokračovat i v příštích letech. Půjde o jev setrvalý a dlouhodobý.
České ekonomice se dobře daří, příliv zahraničních investic se loni zdvojnásobil. Jen za poslední čtvrtletí minulého roku dosáhly téměř 24 miliard korun. Německé hospodářství sice jako celek je nemocné a dýchavičné, ale německým průmyslovým podnikům se daří díky snižování nákladů a vysoké produktivitě. Německé firmy vyvážejí horem pádem, a to i do Spojených států. Český export je do značné míry subdodavatelem vývozu německého, a proto roste ruku v ruce s ním.
V příštích deseti letech čekejme, že naše hospodářství poroste rychleji než ekonomika Německa či Francie, koruna vůči euru proto bude posilovat. Než se Američané naučí zase spořit, než sníží svůj obchodní deficit a než dá prezident Bush do pořádku rozpočtový schodek, nedá se čekat, že by dolar proti euru začal výrazně posilovat.
Krátkodobé vládní krize nebo třeba neschopnost sestavit vládu mohou do budoucna korunu občas oslabit, dlouhodobě jsou ale karty rozdány: Koruna bude posilovat. Rizikem pro naši měnu by do budoucna naopak bylo, kdyby České republice z nějakého důvodu hrozil - například kvůli nepřijetí evropské ústavy - nucený odchod z Evropské unie.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.