Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Republice více práce

HN.IHNED.CZ  10. 5. 2005
Nezaměstnanost klesla pod devět procent. Logicky. Bylo totiž jen otázkou času, kdy se ze záplavy vylepšovaných čísel o exportu a růstu HDP vynoří i lepší čísla o počtu lidí bez práce. Svět zažívá větší a větší zpoždění mezi začátkem oživení a okamžikem, kdy se promítne i do nižší nezaměstnanosti. Mohou o tom vyprávět například v Americe. Na začátku oživení v prvním Clintonově termínu v roce 1993 se dlouho psalo o "jobless growth" (růst bez růstu pracovních příležitostí) a na začátku oživení v prvním termínu současného prezidenta se mluvilo dokonce o "jobloss growth" (růst se ztrátou pracovních příležitostí).
Obnova hospodářského růstu po roce 1998 a po konci bankovního socialismu byla u nás logicky doprovázena růstem nezaměstnanosti, která byla za vlád Václava Klause držena uměle pod pokličkou. Zároveň ale všechny další vlády nedělaly nic pro to, aby motivovaly lidi k práci. U mnohých rodin tak zapustila kořeny kultura života na sociálních dávkách. Nyní podle všeho nastane zase období sice mírného, ale setrvalého poklesu nezaměstnanosti. Souvisí to jak s růstem pracovních příležitostí v nejrůznějších exportních montovnách, tak s mírným zpřísněním výplat podpory. A další zpřísnění slibuje ODS.
A teď může začít lamentace. Že je třeba podpory a dávky dále tvrdě omezovat a že to vláda nedělá. Že v automobilkách montují auta Poláci a Slováci. Že u nás vznikly ostrovy katastrofálně vysoké nezaměstnanosti (Mostecko, Ostravsko), že vláda nedělá nic pro zvýšení mobility (trh s byty, stěhování za prací).
Není ale možné nepřiznat, že přišla dobrá zpráva. Nezaměstnanost všude kolem nás - vyjma Rakouska - je mnohem vyšší. A stačí si vzpomenout, že posledních pár let počet lidí bez práce měsíc co měsíc trhal rekordy.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.