Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Republika Rath

HN.IHNED.CZ  24. 10. 2005  
Přestože ČSSD bude zase opakovat svoje klišé o tom, že Václav Klaus se v případě doktora Ratha opět chová jako (čestný) předseda ODS, není to v tomto případě pravda. Je to jeden z případů, kdy se prezident chová zodpovědně a státnicky. Svědčí o tom i to, že naprostá většina odborných autorit dává prezidentovi víceméně za pravdu. Vyjadřují se takto i ti, kdo jsou často zařazováni mezi prominentní kritiky Václava Klause.
Přestože poslední slovo bude mít v tomto případě Ústavní soud, myslím si, že prezident má právo odmítnout, zdržovat, odkládat. Neměl by zároveň toto právo nadužívat a zneužívat. Podobně si čas od času počínal v případě jednotlivých ministrů i prezident Masaryk, stejně jako Václav Havel. Navíc nic nebrání tomu, aby David Rath rezignoval na místo šéfa lékařské komory a jeho jmenování pak nebude stát vůbec nic v cestě.
Pozitivní je, že se snad začne hlouběji diskutovat o typických nemocech české politiky, jako jsou hamižné kumulace funkcí a roztodivné konflikty zájmů. Přestože mnozí lékaři se stavějí proti jmenování Ratha ministrem, měli by tak lékaři jako stav činit daleko silněji a jednoznačněji. Lékařská komora je jako celek mimo jiné pověřena přeneseným výkonem státní správy, podobně jako třeba komory architektů či advokátů. Komory provádějí atestace, zabývají se kárnými a etickými prohřešky. Lékaři by měli být hrdí na to, že svůj stav si mohou regulovat sami. Skrze toleranci zdvojení funkcí v osobě Ratha de facto strčí lékaři hlavy zpátky do nenechavého státního chomoutu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.