Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Restituční otazník

HN.IHNED.CZ  21. 12. 2005
Velká "tečka" za restitucemi pozemků, plánovaná na konec letošního roku, se tedy nakonec nekoná. Včera o tom rozhodl Ústavní soud; ovšem polovičatě a nedůsledně.
Ústavní soud prohlásil, že vydávání pozemků má pokračovat i po prvním lednu. Jenže se má týkat jen původních restituentů, nikoli "spekulantů", kteří od restituentů jejich nároky nakoupili. Před brněnským soudem neplatí rovnost vlastnictví? S takovou bychom měli patrně rozlišovat i mezi majitelem domu, který jeho rodině patří po staletí, a majitelem, který dům vlastní jen chvilku, protože ho zrovna od kohosi koupil.
Celou restituční tečku odhlasovala ČSSD s komunisty, což má svéráznou politickou logiku. Sociální demokraté restituci uznávají, ale v jejich očích už trvala nějak moc dlouho; a "spekulanty" nemají rádi. Komunisté, známí odpůrci soukromého vlastnictví, chtěli zasáhnout restituenty stejně jako spekulanty. Ústavní soud nyní rozhodl v duchu tohoto třídního přístupu: prvním poshoví, druhým zatne tipec. Jenže spekulanti jsou normální obchodníci s rizikem, a tím přispívají k hladkému fungování trhu. Stát má jen hlídat, aby nedocházelo ke korupci, aby spekulanti nebyli zvýhodňováni jako na Pozemkovém fondu.
Závěrem ještě jedna poznámka. Poslanci ČSSD, jak to vysvětluje jejich zemědělský expert Ladislav Skopal, chtěli po zavedení tečky zvýhodnit "ryzí restituenty" před "přivandrovalými spekulanty" alespoň při prodeji státní půdy. Proto rychlou změnu vsunuli o zákona o plemenitbě hospodářských zvířat. Tato praxe už je nedůstojná sněmovny. Protože pak se v právním řádu nebude moci vyznat snad ani spekulant.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.