Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Rudá hrozba a modrá jistota

hn.ihned.cz  6. 4. 2005

I když rudá hrozba teď nehrozí, je jistě nemravné s komunisty se paktovat či jakkoli se nechat jimi tolerovat.

Na rozdíl od mnoha komentátorů, politiků a jiných vážených spoluobčanů si nemyslím, že hrozí nějaké rudé nebezpečí, rudá hrozba či Grebeníčkův převrat. Spíše bych si vsadil, že to nebude tak dlouho trvat a komunisté zalezou zpět do svých nor a nebudou na tom prozatím o nic lépe než před pár týdny.
Poločas rozpadu vlády bude poměrně krátký a za několik dnů může být ještě mnohem kratší. Mílovými kroky směřuje situace k předčasným volbám nebo k rezignaci Stanislava Grosse. Vláda ČSSD tolerovaná komunisty podle mého soudu jednak ani nevznikne a pokud se vzniknout pokusí, bude její život kratší než jepičí.

Propásli záchranu

Je rovněž pravděpodobné, že skoro každé řešení této krize povede zřejmě ke ztrátě vlivu a možná i úplné dezintegraci ČSSD jako strany. Již propásla okamžik, kdy se mohla pokusit rozumným řešením situaci zachránit. Navíc ji čekají velké finanční problémy. V elitách sociální demokracie ale existuje ještě pár lidí, kteří mohou z celé krize (a asi nejméně na nějakou dlouhou chvíli i z politiky) odejít s čistým štítem. To už je ale motivace osobní, nikoliv stranická.
Nejhloupější je - i kdyby to snad někdo myslel upřímně - argumentovat tím, že jakous takous Grossovu vládu je třeba zachovat kvůli schválení evropské ústavy. Je to přesně naopak. Jakékoli natahování existence vlády tolerované komunisty bude mít na přijetí evropské ústavy zcela zhoubný vliv.
I když rudá hrozba teď nehrozí, je jistě nemravné s komunisty se paktovat či jakkoli se nechat jimi tolerovat. Bylo by ale dobré - a měli by si na to podle mého soudu dávat pozor hlavně novináři - aby uspěchaně a hystericky nesoudili charakter politiků podle toho, jestli podávají demisi v sobotu ráno, jestli jí podají zítra nebo jestli dávají přednost tomu, aby ji podala vláda jako celek.

Přišel farář do bordelu

Na poslance Svatopluka Karáska pokřikovali v pátek ve sněmovně výsměšně novináři: "Řekni ďáblovi ne". Jenže Karásek se choval statečně v časech, kdy seděl Husák na Hradě a Brežněv v Kremlu, a to byla věru jiná doba. U soudu s Plastiky v roce 1976 řekl, že bude-li odsouzen Jirous, chce být odsouzen také. Dnes je geopolitická situace úplně jiná a být proti všemi okopávanému Grossovi, být fanouškem ODS a křičet, že Gross se paktuje s komunisty dnes dovede každý taxikář. A vůbec nic tím neriskuje.
Podle mne se Unie svobody zachovala v pátek normálně; nechtěla se chovat jako kopie lidovců.
Všimněme si, kdo dnes proti komunistům nejvíc křičí. V pátek ve sněmovně exceloval poslanec ODS Vlastimil Tlustý, sám ještě v roce 1989 komunista. Dojde nám v Česku někdy, že tohle chování je, jako když farář, o kterém všichni vědí, že chodí do bordelu, káže o hříchu?
Jak je to vlastně s oním antikomunismem ODS? Iniciativě Zrušme komunisty se ODS vysmála, označila jí za exhibici. A uvědomuje si někdo, že kdyby KSČM minulý pátek hlasovala proti vládě, hlasovala by s komunisty ODS? Ta s nimi jako opozice koneckonců hlasuje v parlamentu vcelku běžně.
Základ inteligentní politické analýzy musí být nejen srovnání toho, co se říká, ale ve stejné době také toho, kdo to říká a proč to říká.

Kdo to říká

Absurdní je, když se objeví titulky typu "Klaus staví hráz komunistům". Přitom prezident je architektem povýšení komunistů z politického suterénu. Nechal se jimi zvolit na Hrad, i když se dnes v televizi říká, že "údajně".
Také jsem kdesi slyšel, že Klausovo zvolení prezidentem nebylo tak hrozné, jako to, co spolu s nimi nyní předvedl Stanislav Gross. Prý to tehdy byla tajná volba, zatímco to, co se odehrálo v pátek, byla veřejně deklarovaná podpora. Člověka napadá: proč se vlastně prezident volí tajně, a podpora vládě se odhlasovává povstáním jednoho po druhém? Respektive, co z toho zatajování máme my občané? Volíme si přece politiky pro to, abychom věděli, jak konají a jednají.
Klausovi posílení komunistů může vyhovovat, jsou to přece jeho volitelé. Prezidentovi se může hodit dlouhodobá prognóza, ke které země zatím směřuje: ODS jako vládní strana a KSČM jako dominantní strana na levici. ODS pak může zůstat u moci hodně dlouho (třeba tři volební období), protože voliči se budou bát svěřit moc komunistům coby levicové alternativě. V rámci tohoto scénáře se mohou komunisté časem přejmenovat a ODS si třeba založí vnitrostranickou proevropskou platformu. To může být hlavní důsledek současné krize. Ne vláda ČSSD s tichou či hlasitou podporou komunistů, ale marginalizace ČSSD, za kterou si tato strana může pochopitelně sama.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.