Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

S krizí souvisí mnoho zájmů

hn.ihned.cz  22. 2. 2005  

Bývalý ředitel BIS Růžek je jak bezpečnostním poradcem Miroslava Kalouska, tak pracovníkem pojišťovny Kooperativa, která podala trestní oznámení na podnikatelku Barkovou ve věci pojišťovacího podvodu.

Ten, kdo vidí za vznikem vládní krize výhradně nějakou řízenou kampaň nebo nějaký ekonomický či politický parciální zájem, vypadá nutně jako paranoik. Vždyť obskurní vazbu Gross - Vik - Rod - Simkanič si nikdo nevymyslel. Koneckonců, sám premiér ji také nepopírá.
Stejně tak si žádná vlivová agentura nevymyslela vazbu Šárky Grossové na podnikatelku Libuši Barkovou. Ta je obviněná z pojistného podvodu a stejně tak jsou doložitelné její vazby na podnikání v oboru nejstaršího řemesla. Jestliže si navíc premiérova manželka bere úvěr od banky ovládané jednou z nejsilnějších finančních skupin v zemi, a to skupinou, jejíž podnikání je dosud předmětem právních sporů a která má nejrůznější privatizační zájmy, o kterých má spolurozhodovat předseda vlády, také to není normální.
Nikdo jiný než Gross navíc nemůže za to, jakým trapným a politováníhodným způsobem se pokoušel celou kauzu vysvětlit.
Nejrůznější ekonomické a politické zájmy nejsou tedy podstatou či pravou příčinou aféry Gross. Jisti si ale nemůžeme být už načasováním celé kauzy. Novináři dostávají často anonymní tipy. Pokud tyto tipy sedí a jde o vážné věci, jsou vlastně povinni jich využít.
Ale nakonec může být i načasování náhodné. Ale určitě náhodné není, že výše zmíněné zájmy se na celou kauzu "nabalily" a že se ji různí lidé pokoušejí využít. Například bývalý ředitel Bezpečnostní a informační služby Jiří Růžek (na jeho odvolání tlačil ministr vnitra Gross) je jak bezpečnostním poradcem Miroslava Kalouska, tak pracovníkem pojišťovny Kooperativa, která podala trestní oznámení na podnikatelku Barkovou ve věci pojišťovacího podvodu.

Co se (ne)hodí opozici

Jaké jsou tedy ony zájmy? Začněme těmi politickými. Ekonomika překvapivě dobře prosperuje. Roste průmysl, export i produktivita.
Kdyby mohla vláda klidně vládnout, hrozí, že by si prosperity přeci jen všimla a začala se chlubit. Není navíc jasné, jak dlouho tato skvělá čísla vydrží. Je tedy nejvyšší čas naskočit na lokomotivu rozjetého vlaku. Oslabená a rozložená ČSSD se nebude schopna bránit.
Nelze vyloučit, že plány na snížení daní z dílny ČSSD se mohou stát - kdyby se dostaly do povědomí - konkurencí daňovým plánům ODS. Proto se opozici hodí vyvolat předčasné volby co nejdřív.
Z vládní pozice pro ni bude také možné výhodněji ovlivnit (ne)schvalování evropské ústavy. A nezáleží příliš na tom, jakou metodou bude ústava schvalována. ODS se dosud veřejně deklaruje jako její tvrdý oponent.
Ve vládě vedené ODS má Miroslav Kalousek eminentní zájem o lukrativní posty: mluví se o ministru financí či vnitra. Nelze vyloučit, že mu někdo naznačil, že nepůjde-li do střetu s Grossem, může na ně zapomenout.

Za vším hledejme peníze

Nyní k ekonomickým zájmům. Je jich celá množina, jejíž části se mohou spojovat a kombinovat. Je tu nastartovaná privatizace Českého Telecomu. Je v logickém zájmu opozice ji zastavit, aby o ní mohla rozhodnout sama. Zájem o oslabení vlády mohou mít i zastánci jiného způsobu prodeje, než je přímý prodej, tedy metoda, která má v tuto chvíli mírně navrch.
Jsou tu i další možné privatizace a důležitá ekonomická rozhodnutí: ČSA, správa letišť, ČEZ - navržený nákup vlastních akcií. Vláda rozhoduje také o lukrativních postech v mocných státních podnicích a nepřímo o odměnách v řádech stamiliónů. Jsou tu i zájmy manažerů tyto odměny nezveřejňovat.
Existuje ještě řada dalších zájmů nejrůznějších ekonomických skupin. Zájmy, které může do určité míry ovlivnit vláda. ČSOB má finanční spory s PPF o akcie České pojišťovny, skupina podnikatelů kolem Setuzy chce odpustit dluhy a potřebuje schválit státní subvence na řepku a podobně.
Politických a ekonomických zájmů je prostě spousta. I kdyby nakrásně nestály v pozadí krize, společnost si jich má být vědoma a média jsou povinna je stále rozkrývat a upozorňovat na ně. Nezapomínejme na to, že žijeme v zemi, kde stojí - ať se nám to líbí nebo ne - principy a ideály v politice zpravidla až na posledním místě.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.