Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Slušné zisky podniků

HN.IHNED.CZ  1. 3. 2005
Tučné zisky největších podniků obchodovaných na pražské burze jen potvrzují to, na co statistika upozorňuje už hezkých pár měsíců. České hospodářství slušně šlape. Roste vývoz, produktivita a podle prognóz brzy začne klesat nezaměstnanost. Daří se velkým firmám, které patří zahraničním investorům. Kvete výroba automobilů a komponentů. Ta s sebou táhne zakázky pro stovky středně velkých firem.
Jak ale ukazuje burza, daří se i podnikům, které nemají pranic společného s auty. Slušný zisk vykazuje díky Eurotelu Český Telecom, trh "schvaluje" pohlcení distribučních společností ČEZ a jeho zahraniční expanzi, daří se Zentivě... Ke kapitálovému trhu jednu poznámku. Akciové trhy nejsou perfektně racionální. Podléhají módním vlnám i "davové psychóze". To mějme na paměti vždy, i když nám analytici budou nabízet tisíce rozumných vysvětlení, proč se burza hýbe tím nebo oním směrem. Navíc je naše burza málo likvidní a nezbývá než doufat, že umělé manipulace s cenou jsou tu zcela vyloučené. Daří se u nás ale i bankám, stavebním podnikům a sektoru služeb.
Souvisejí výsledky ekonomiky s vládou, nebo se podnikům daří státu navzdory? Platí spíše to druhé, ale přiznejme, že vláda také není "bez viny". Jsme v Evropské unii, naše ekonomika je otevřená, profitujeme z dobrých výsledků německého exportu, kterému sami dodáváme. Těžíme také z toho, že bankovní sektor je privatizován a konsolidován (Zemanova vláda) i z pobídek pro zahraniční investory (Zemanova a Tošovského vláda). A byl to stát, kdo zařídil pohlcení Eurotelu Telecomem a distribuček ČEZ.
Výsledky ekonomiky souvisejí i s vládní krizí. Když už je pan premiér takový koumák, že si myslí, že za kritikou jeho osoby stojí "sudetští Němci, šlechtici a církev", pak se nemůžeme divit, že se chce otěží co nejdřív chopit někdo jiný. Někdo, kdo se na dobrých číslech dokáže svést a bude je na rozdíl od Grosse umět využít ve svůj prospěch.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.