Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Stávka na dráze

HN.IHNED.CZ  22. 4. 2005

Na dráze možná vypukne stávka. Děje se železničářům nějaké příkoří? Trpí jejich rodiny sociální nouzí? Dochází snad k vykořisťování? Kdepak. Však také důvody ke stávce bývají úplně jiné.

Odbory jsou normální lobbistická a zájmová organizace a teď je prostě vhodná doba k boji za větší peníze a sociální jistoty. Máme politickou nestabilitu. Stará slabá vláda končí, nová slabá vláda vzniká. Blíží se volby do Poslanecké sněmovny. Poslední, co se vládě může hodit, jsou zmatek a stávky na železnici. Ta minulá trvala pět dní a způsobila značné škody.

Tehdejší Klausova vláda tlaku železničářů ustoupila. Vítězství ale odborářům dodalo sebevědomí před stávkami budoucími.
Jaký je tedy recept proti stávce? Jedině jasné proreformní, vizionářské vedení podniku, které narýsuje přesvědčivou strategii, jak udělat ze železnice moderně a manažersky vedenou firmu.

Z dlouhodobého hlediska stávka zaměstnancům dráhy nepomůže. Nákladní doprava, která celý podnik živí, ztratí další zákazníky, pro něž železnice přestane být spolehlivým a důvěryhodným partnerem. A České dráhy se ocitnou pod dalším ekonomickým tlakem na propouštění. Jenže na argumentaci dlouhodobými zájmy firmy odboráři většinou neslyší. Zajímá je většinou zájem krátkodobý, podle hesla urvi, co se urvat dá.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.