Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Stávka: svobodná volba

HN.IHNED.CZ  22. 3. 2005  
Odboráři v mladoboleslavské škodovce chtějí vyšší platy; padá také slovo "stávka". I kdyby k ní došlo - je snad na tom něco znepokojivého? Žijeme ve svobodné zemi, právo na stávku je u nás zakotveno a případné riziko vlastní svobodné volby si ponesou stávkující dělníci sami. Je snad důvod říkat odborářům: ty, ty, ty, nezlobte své německé zaměstnavatele?
Přestože se politici v Německu pokoušejí shodnout na výraznějším snížení podnikových daní, podle průzkumu chtějí německé firmy investovat do střední a východní Evropy více než dosud. Totéž oznámila americká obchodní komora. Nátlak odborářů ve škodovce sice není pro majitele příjemný, ale pro nás příznivé trendy se v dohledné době nezlomí. Za pár let může být všechno jinak, to ale není ještě téma dne. Odboráři jsou nyní ve výhodě. Nejen v souvislosti se spuštěním automobilky v Kolíně má Škoda Auto stále nedostatek zaměstnanců. Ve firmě pracují tisíce nejen polských brigádníků, nový závod v Kvasinách potřebuje další. K napravování je tu státní sociální politika a nízká mobilita pracovní síly. Máme půl miliónu nezaměstnaných, ale automobilky neseženou dělníky za slušný plat do vícesměnného provozu. Absurdní!
Z účetně právního pohledu je možná komické, že odboráři požadují "podíl na zisku". Nic takového jim nepřísluší. Zisk patří akcionářům. Ve světě ale používají odboráři toto či obdobné výrazivo běžně. Ziskovost škodovky je ostatně v rámci celé skupiny Volkswagen velmi slušná.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.