Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Stop čerpání z Čepra

HN.IHNED.CZ  5. 5. 2005
Případ Čepro, kterým se Hospodářské noviny zabývají už skoro půl roku, má dramatické pokračování. Ze zásobníků této "strategické firmy" odčerpal pohonné hmoty podnikatel, který nezaplatil - odvolává se na to, že je majitelem (či spolumajitelem) proslulé třímiliardové pohledávky vůči Čepru. Státem vlastněný podnik tuto pohledávku neuznává. Ale postrádá rovnou 200 miliónů korun a neví se, zda je získá zpátky. Tady stát musí začít jednat.
Šéfové Čepra od začátku tvrdí, že firma se stala obětí plánovaného ataku finančního podsvětí a že to se může stát každému. Ano - je pravda, že finanční kriminalita existuje od té doby, co se na světě objevily peníze, a že s ní zápasí i nejvyspělejší země. Je pravda, že čas od času se stane obětí podvodníků i seriózní firma.
Hospodářské noviny nejprve odhalily, jak se v podniku ztrácely soudní a úřední obsílky. Jednou se taková ztráta může přihodit všude; ale pokud se to opakuje, musí být vedení vyměněno. Šéfové Čepra zůstali ve svých křeslech - a teď si nedokázali ohlídat, kdo u nich odebírá pohonné látky. Podnik v tak rizikové situaci jako Čepro si měl dávno zaplatit agenturu, která bude detailně prověřovat obchodní partnery.
Co má nyní stát dělat? Rychle zaúkolovat policii, aby rozbila mafiánský prstenec, který plánuje Čepro vysát. Za druhé vyměnit vedení a dosadit špičkové ekonomy vybrané renomovanou personální agenturou. Pokud je firma pro stát strategická, jde o důvod navíc pro to, aby ji neřídili kamarádi politiků (jako současný šéf Tomáš Kadlec), ale ti nejlepší manažeři, které stát dokáže zaplatit.
V neposlední řadě je třeba Čepro privatizovat. I když teď to zrovna nejde, protože firma zatížená soudními spory a hrozbou exekuce je v podstatě neprodejná.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.