Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Strana vysokých daní

hn.ihned.cz  25. 10. 2005
Ještě před nedávnem se zdálo, že ze soutěže o snižování daní, kterou rozpoutaly dvě největší politické strany, bude většina poplatníků spokojeně týt. Co si přát víc, než když se partaje začnou předhánět v tom, kdo sníží sazby rychleji a razantněji? Tato soutěž je ale nyní v ohrožení. ODS chce hlasovat proti daňovému návrhu z dílny ČSSD a ještě zdržet zákon v Senátu. Když norma nezačne platit 1. ledna, půjde to zřejmě až o rok později.
V létě, v rámci prvního čtení, byla ODS ještě pro návrh. Hlavní argument zněl, že pravicová "strana nízkých daní" nemůže hlasovat proti, přestože sama - po případném vítězství - slibuje snížení jiné, výraznější. Dnes ODS přeřadila a volí cestu nulové tolerance.
Taktika je to srozumitelná: hlavní opoziční strana chce vykreslit ČSSD jako "stranu vysokých daní", která nebyla schopna odlehčit břemeno ani svým voličům, natožpak podnikatelům a živnostníkům. ODS se pokouší vytlačit ČSSD od středu směrem doleva, ke komunistům. Daňové téma má zkrátka ovládnout sama hlavní pravicová strana. Nutno dodat: ČSSD a její ministr financí si za své nynější potíže s časovou tísní mohou sami, nemají honit daňové změny na poslední chvíli.
Z hlediska občanů-poplatníků to dobré rozhodnutí není. Když se ODS podaří zákon "zabít", snížení daní se v nejlepším případě o rok zpozdí. Jiná věc je, zda šlo o dobré rozhodnutí pro ODS. Nyní se musí připravit na to, že premiér i celá ČSSD ji budou pro změnu portrétovat jako stranu, která zablokovala nižší daně. Topolánkova strana riskuje, že získá image přílišné tvrdosti a nesmiřitelnosti. Skalním fanouškům se může taková strategie líbit. Jenže voliči a fanoušci nejsou totéž.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.