Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Svévole a stavebníci

HN.IHNED.CZ  16. 8. 2005
Možná tehdy vláda a poslanci měli špatné svědomí za stav trhu s byty, snad tu byl jiný důvod, ale při poslední velké změně daňových sazeb se podařilo prosadit, že stavební práce spojené s bydlením budou spadat do nižší sazby DPH. Dobrý úmysl - ale nynější výklad finančních úřadů z něj dělá frašku.
Občan-soukromník, který si sám opravuje vlastní dům či vlastními silami rekonstruuje bytové jádro, má smůlu. Podle finančních úřadů má zaplatit vyšší sazbu 19 %, na nižší mají nárok jen profesionální stavebníci. Úřady by prý nemohly zkontrolovat, jestli si občan místo bytu nepostaví nedej bože garáž.
Zákon přitom jasně hovoří o "stavebních pracích spojených s bydlením" a výběrčí daní si nemohou vymýšlet své výjimky. Kvůli jejich výkladům ale stavebníci řeší, zda mít koberec přilepený k podlaze (jako "součást stavby" je daněn sazbou 5 %), nebo volně ložený (19 %), zda skříň zabudovat do zdi (5 %), či nikoli (19 %).
Kořen věci je pochopitelně v existenci více sazeb DPH. Česko v tom není samo, k sjednocení sazeb nesměřuje ani Německo či Francie. V Itálii kontrolují inspektoři v restauracích, jestli je ocet správně zařazen do nižší sazby a olivový olej do vyšší. A jakkoli Evropská komise tlačí členské státy k tomu, aby sjednotily sazby DPH a zrušily výjimky, navzdory tvrzením euroskeptiků je v tomto směru relativně liberální "Brusel" slabý, pánem jsou parlamenty.
Česká přísnější sazba pro stavebníky je však nezvykle arogantní. Proč by měl být občan automaticky podezírán? Nakonec to pak vypadá, že o podporu bydlení nikdy nešlo, to jen lobby stavebních firem si prosadila své zájmy.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.