Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Telecom: další milióny pro šéfy

hn.ihned.cz  4. 1. 2005

Po představenstvu a dozorčí radě dostanou odměny i další manažeři státní firmy.

Vedení Českého Telecomu, druhé největší firmy kontrolované státem, schválilo další vysoké odměny pro své manažery a pro manažery dceřiné společnosti Eurotel.

Nejprve loni v létě valná hromada rozhodla o více než dvousetmiliónové prémii pro představenstvo a dozorčí radu. Koncem roku pak dozorčí rada schválila další motivační program, který vrcholovému managementu může v příštích dvou letech vynést dalších 200 miliónů korun. "Ta částka zhruba odpovídá tomu, co nám bylo při schvalování řečeno," potvrdil informace HN člen dozorčí rady Telecomu Stanislav Bělehrádek.

Zatímco první prémie schválila valná hromada prakticky bez výhrad, ty druhé tak snadno neprošly. Český Telecom, jehož privatizaci vláda právě spustila, totiž už za první odměny čelil kritice nejen opozičních politiků, ale i některých členů vládní koalice.

Někteří měli výhrady

Nejnovější prémie podle Bělehrádka odmítlo pět členů dozorčí rady podpořit. "Já jsem se zdržel hlasování a spolu se mnou další čtyři lidé. Mně se na tom některé věci prostě nelíbily, například výše těch odměn," dodal Bělehrádek.

Vedení Telecomu odměny pro manažery - stejně jako první prémie pro představenstvo a dozorčí radu - obhajuje tím, že jde o běžný motivační krok. "Cílem konceptu je, stejně jako v případě obdobných programů v České republice nebo v zahraničí, motivace členů managementu k dalšímu zvyšování hodnoty firmy pro její akcionáře a zlepšování dosavadních pozitivních výsledků společnosti," uvedl mluvčí společnosti Vladan Crha.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek, který už první odměny označil za nemravnost, si to dodnes nemyslí. "Nejsem přesvědčen, že motivační program je pro stát prospěšný, ale přiznávám, že jsem s tímto názorem zůstal poněkud osamocen."

Částku dvou set miliónů korun, které si mají rozdělit manažeři Telecomu a jeho dceřiné společnosti Eurotel, mluvčí Crha odmítl komentovat. Celková suma závisí na fungování firmy, řekl pouze. "Odměny pro členy vedení budou nulové, pokud sledované parametry nedosáhnou požadované hodnoty," uvedl. Klíčovým parametrem pro výpočet odměn by měla být výše hotovosti, kterou společnost vytvoří.

Ekonomové nicméně nějak dramatický propad hospodaření firmy nepředpokládají, a tudíž i snížení prémií pro jeho manažery není příliš pravděpodobné. To uznal už v případě prvních odměn i šéf FNM Jan Juchelka: "Je fakt, že firma si teď vede velmi dobře."

Zjistit v Telecomu další detaily o odměnách, například to, jakých konkrétních lidí se budou týkat a v jakém poměru, je nemožné. Firma pouze sdělila, že nové prémie se nebudou vztahovat na ty představitele Telecomu, kteří mají na milióny nárok už z prvních odměn.

Okolnosti prémií neosvětlili ani oslovení členové dozorčí rady - včetně těch, které do podniku vyslal stát. "To jsou otázky pro mluvčího, ten byl v této věci pověřen dozorčí radou," reagoval Petr Polák, jehož do Telecomu vyslal FNM.

Sobotka není proti

Podobně mluvil i Polákův kolega, odborář Martin Fassman. "Zavolejte si mluvčímu. Na shledanou," řekl a položil telefon.

Ministr financí Bohuslav Sobotka, který první odměny pro představenstvo a dozorčí radu prověřil a následně posvětil, nemá ani s druhým kolem prémií problém. "Máme o tomto programu základní informace. Jelikož se netýká představenstva a dozorčí rady, je jeho schválení v kompetenci vedení společnosti," prohlásil Sobotkův mluvčí Marek Zeman.

Autor/ři: Jan Macháček, Sabina Slonková

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.