Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Temná tradice velkých koalic

HN.IHNED.CZ  23. 9. 2005

Velká koalice mezi CDU/CSU a SPD (možná i s FDP) se stále jeví jako pravděpodobná varianta povolebního uspořádání v Německu. Nemusí to být nutně katastrofa: špatný je sám volební výsledek a dobrá řešení nenabízí.
Jaké by byly plusy a mínusy takového řešení? Německo má a ctí tradici širokého politického konsenzu, který může zabezpečit snazší průchodnost reforem. Reformní křídla najdeme koneckonců ve všech politických stranách (kromě Levice), dokonce i u Zelených. Německo se reformovat či dokonce transformovat musí. A ve velké koalici bude přijímání reforem nepochybně svižnější než v případě reformy pracovního práva Hartz IV, kterou zahájila samotná SPD.
Jenže k německé tradici bohužel patří i to, že velké koalice probouzejí politický extremismus. Velká koalice vládla v Německu mezi lety 1928 - 1930, v době světové hospodářské krize. Posílení komunistů a nacistů bylo zjevné a značné.
Německo není sociálně dezintegrováno jako před sedmdesáti lety (dnes například nehrozí inflace), ale nezapomínejme, že má armádu pěti miliónů nezaměstnaných. Jejich frustrace je velká, přestože si žijí v relativním blahobytu. K posílení extremismu vedla i velká koalice z konce šedesátých let. Pravice získala tehdy pozice v parlamentech na úrovni jednotlivých spolkových zemí a popularita extrémní levice mezi mládeží na začátku 70. let (včetně teroristů) je fenomén důvěrně známý.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.