Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

The Economist vs. Greenspan

HN.IHNED.CZ  19. 8. 2005

Britský týdeník The Economist předložil razantní názor na skutečnou moc centrálních bankéřů. Alan Greenspan, šéf amerického Federálního rezervního systému, bývá označován za "nejmocnějšího muže na Zemi". Týdeník připouští, že Greenspan je nejmocnější ze všech centrálních bankéřů, jenže v poslední době se prý ukazuje jeho "impotence". Výnosnost amerických státních dluhopisů je nízká, poptávka po nich však vysoká, takže Greenspanova politika postupného a mírného zvyšování úrokových měr nebude v boji s inflací efektivní.
Centrální bankéři jsou podle Economistu vnímáni jako řidiči, kapitáni či piloti svých národních ekonomik. Komentátoři na ně potom naléhají, aby dupli na brzdu či naopak přidali plyn atd. Ve skutečnosti prý mají centrální bankéři místo k pilotům letadel blízko spíše k prvním mořeplavcům. Mají málo spolehlivých map a kompasů, díky zpoždění statistiky nevědí, kde se ekonomika v přítomném čase nachází, a už vůbec netuší, kam směřuje. Některá dilemata, kterým centrální bankéři na Západě čelí - jako například, zda a kdy propíchnout bublinu vysokých cen nemovitostí - připomínají úvahy, jestli je země plochá či kulatá.
Je zajímavé, že hluboce skeptický komentář slavného týdeníku končí překvapivě jednoznačným doporučením. Greenspan by měl přestat zvyšovat úrokové míry o čtvrt procentního bodu, ale rovnou o celého půl procenta. S dodatkem, že se stejně mnoho nezmění, dokud se nesníží přemrštěné ceny nemovitostí.
Takže zatímco Greenspan je "impotentní" dávný mořeplavec, The Economist ví přesně, co se má udělat. Ve Federálním rezervním systému přitom sedí stovky ekonomů, kteří úskalím monetární politiky rozumí stejně dobře nebo lépe než komentátoři. Za zvláštní článek by stály i prognózy slavného časopisu. K pádu americké burzy v roce 2000 (prasknutí "internetové bubliny") došlo o pět let později, než týdeník opakovaně věštil na své obálce. V posledních měsících varuje před pádem cen nemovitostí, nejprve v USA, následně globálně. Otázka zní, jestli se týdeník tentokrát o něco lépe trefí v načasování své předpovědi.
Jistě, na slova skeptiků většinou "jednou" dojde, protože co je svět světem, budou ekonomiky (včetně cen akcií či nemovitostí) procházet výkyvy. Jenže kvalita ekonomů se dá posuzovat mimo jiné podle toho, jak se do onoho "jednou" dokáží hezky trefit. Takže ještě uvidíme, jestli měl víc pravdy Greenspan nebo Economist.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.