Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Tykač - věřitel ČSSD

HN.IHNED.CZ  17. 8. 2005
Právník nechvalně proslulého finančníka Pavla Tykače v roce 1997 složil ve prospěch sociální demokracie osmnáct miliónů korun. Půjčka prý byla vrácena, doklady k tomu však předloženy nebyly. Tykačova skupina Motoinvest stála u krachu několika vytunelovaných bank i CS Fondů. Nelze jistě čekat dramatické konsekvence, české politické vody jsou dávno zakaleny hlubokou lhostejností. Většinou se bude tvrdit, že je to dávno, že pokladníci ČSSD Ivo Svoboda a Barbora Snopková, kteří to zařizovali, sedí za katrem, že Miloš Zeman je důchodcem na Vysočině, že vedení strany se proměnilo. Přejít to ale nelze.
V širším vedení ČSSD pořád sedí spoustu lidí, kteří tam byli už tehdy. Vadí jim to? Nebo ne? Veřejnost má právo žádat stranu o vysvětlení a důkazy, že peníze byly vráceny.
Miloš Zeman v roce 1997 prohlašoval, že "vláda, která toleruje tuneláře, se stává objektivně vládou tunelářů". Je známo, jak to vypadalo, když se dostal k moci: Šlouf, dálnice D47, Srba... Začalo to koneckonců Pavlem Tykačem jako poradcem na ministerstvu financí už v roce 1998, na začátku vlády ČSSD. A teď se dozvídáme, že se s ním "protitunelářská strana" spojila už předtím, ještě když pobývala v opozici. Co Tykač či lidé kolem něj za půjčku dostali, nevíme. Jisté je, že pokud kdysi šéfům Motoinvestu hrozilo trestní stíhání, za vlády ČSSD měli pohodlný klid a čas na úklid.
Máme tu každopádně další argument pro to, že tato společnost potřebuje přitlačit politické strany, aby zveřejňovaly nejen sponzory, ale i všechny věřitele.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.