Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Úleva z privatizace

HN.IHNED.CZ  14. 7. 2005
Vláda rozhodla o prodeji podniku Vítkovice Steel - konečně. Jde o normální průmyslový podnik a neexistuje žádný smysluplný důvod, proč ho ještě držet v rukou státu. Zároveň je to svého druhu průlom: českou privatizaci poprvé vyhráli Rusové.
Nabídnutá cena je velice slušná. Ruská firma Evraz Group dává za Vítkovice sedm miliard korun, dalších osm set miliónů slíbila investovat. Za takové peníze by šlo pomalu postavit nový podnik na zelené louce. Vláda měla asi více štěstí než rozumu, ale zdá se, že načasování prodeje bylo z hlediska státní kasy docela výhodné: do zápasu se pustil ukrajinský, indický i ruský kapitál.
Vyšší nabídky - okolo devíti miliard korun od indického majitele Nové huti či česko-slovenské Penty - privatizační komise vyřadila. Jde o poměrně složitý právní problém, zdá se ale, že vláda měla přeci jen vybírat podle nejvyšší ceny. Je vždy ožehavé, když se rozhoduje také podle toho, kolik uchazeč slibuje do podniku investovat či jakou slibuje zachovat zaměstnanost. Z dlouhodobého pohledu potřebuje každý region (i ten sociálně problematický) především finančně zdravé podniky. A v případě potřeby musejí mít možnost pružně propouštět.
Prodejem Vítkovic končí porevoluční éra, kdy byli ruští investoři na černé listině. Teď to není jen noha ve dveřích - ruský host už sedí v kuchyni. Pouštět Rusy do "strategických oborů" může být ve střední Evropě pořád rizikové. Ale v informační společnosti už ocelárny dávno strategické nejsou.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.