Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Ultimátum pro bankéře

HN.IHNED.CZ  19. 8. 2005
Ofenzíva Ministerstva financí proti bankám dosáhla prozatímního vrcholu. Úřad Bohuslava Sobotky vydal seznam požadavků, které mají banky do týdne (!) splnit, jinak jim to prý naordinuje zákonem.
V civilizované demokracii bývá zvykem, že pokud se politická strana rozhodne uvalit diktát - a tento vypadá spíše jako jakási nucená organizační správa či kuratela - na jeden z fundamentů soukromého sektoru, měla by to voličům předestřít ve volebním a posléze vládním programu. Neblahé je i mlčení pravicové opozice. Hlavně je ale nevídaný samotný seznam požadavků.
Podle ministerstva mají banky na své náklady vyřídit papírování při přechodu z jedné banky do druhé, posílat výpisy e-mailem tak často, jak klient chce, snížit poplatky za povinné platby státu, financovat jakési granty na vzdělávání o finančních produktech... Je normální, že stát legislativně nutí ke vstřícnosti monopoly. Ale české banky monopol nejsou. Když zákazníkovi v jedné hospodě nechutná guláš, převeze ho snad hospodský na trakaři někam za roh ke konkurenci na svíčkovou? Když vrátíte dealerovi citroen, zařídí vám u konkurence bez poplatků mercedes? A zaplatí vám ještě osvětu, abyste věděl, že to smíte?
Banky by se měly bránit. Když se totiž povolí tvrdý státní diktát na straně spotřebitele, brzy pak bude následovat státní nátlak na straně úvěrování. A to už jsme tu měli - v dobách "bankovního socialismu" 90. let. Krom toho: český stát se svou byrokracií, nepřehlednými daňovými zákony, formuláři a vyvlastňováním majitelů domů a akcionářů je tím posledním, kdo má napomínat jiné za jejich sebevíc sporné poplatky.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.