Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Unipetrol vylučovací metodou

HN.IHNED.CZ  7. 9. 2005
I když je nějaká privatizace jednoduchá, neznamená to, že se kolem ní nemotá spoustu individuí, která říkají a naznačují: musíte se dohodnout se mnou. Může si za to sama ČSSD, která zaplevelila celý Úřad vlády.

Leckdo dnes nahlíží prodej Unipetrolu tak, jako by bylo nad slunce jasné, že rok a půl stará privatizace byla provedena pod kuratelou korupčníků. Zatím tomu ale nic podstatného nenasvědčuje.
Jedním z nejdůležitějších momentů případu je, že polská perspektiva je - logicky - opačná než česká. Nové vedení polské společnosti PKN Orlen nyní považuje podmínky, za kterých byl Unipetrol získán, za nevýhodné, a proto mu celá privatizace připadá podezřelá. Jenže "nevýhodné" smlouvy, které PKN Orlen uzavřel před privatizací o budoucím prodeji části Unipetrolu dalším zájemcům, nejsou z pohledu našeho státu součástí privatizace; není a nebyl v nich smluvním partnerem stát.
Náš pohled je ten, že Unipetrol byl jednoduše prodán tomu, kdo nabízel nejvíc. Nikdo nemohl tušit, že maďarský MOL a Conoco se soutěže vzdají.
Polská Orlengate je velice široký korupčně-kriminální případ, jehož pouze jednou podsoučástí je případ Unipetrolu. Pokud PKN Orlen zruší nevýhodné smlouvy s Agrofertem Andreje Babiše, hrozí polské straně dvoumiliardová pokuta. Kdyby se ale podařilo celou kauzu privatizace Unipetrolu institucionálně zpochybnit a kriminalizovat, je o něco pravděpodobnější, že by soudy rozhodly, že se žádná smluvní pokuta platit nemusí. Toto je zájem mnohých skupin v Polsku a nelze bohužel vyloučit, že tuto kartu hrají i některá polská média.

Nechci slevu zadarmo

Poláci to dnes vidí tak, že Andrej Babiš nějak a o čemsi přesvědčil minulé vedení PKN Orlen, aby mu prodalo části Unipetrolu o několik miliard pod cenou. Bylo to ale opravdu pod cenou, nebo se to tak jen jeví z dnešního pohledu? Jako by všichni zapomněli, že bylo pouhý rok po povodních.
Je tedy na místě si zaspekulovat, co všechno mohl Babiš slíbit zařídit či ovlivnit. Mohl slíbit, že kazašský i ruský zájemce o Unipetrol vypadnou ze hry. Možná v tomto směru lobboval, ale jeho zájem nebyl v rozporu s logickým bezpečnostním zájmem státu. Je naopak těžko představitelné, že by někdo z Česka mohl zastrašit nadnárodního obra typu Shell. Babiš mohl slíbit zařídit, že přesvědčí sněmovnu o přijetí zákona o vytlačování drobných akcionářů (tzv. squeeze-out). Tady mohli Poláci ušetřit miliardy. Jenže za squeeze-out lobbovalo mnoho dalších subjektů. Kde by měli v PKN Orlen jistotu, že Babiš ovlivní celou sněmovnu?
Mohl Babiš nějakým nekalým způsobem ovlivnit minulé vedení PKN Orlen, aby mu cosi prodalo pod cenou? Mohl zpracovat maďarský MOL, aby se z privatizace stáhl? I kdyby existovaly důkazy - a nejsou ani indicie, pořád se to netýká prodeje Unipetrolu. Je možné, že někdo z české vlády a jejího okolí opakovaně naznačoval Polákům, že vyhrají jedině tehdy, když se dohodnou s Andrejem Babišem. Jenže s Babišem by musel jednat každý zájemce o Unipetrol. Je to zkrátka příliš velký hráč na chemickém trhu.
Další mýtus je, že vláda pustila Babiše do privatizace Unipetrolu, i když v rámci předchozího pokusu o privatizaci nezaplatil a firmu vrátil. Ale tak to nebylo. Babiš se o Unipetrol podruhé neucházel. S PKN Orlen měl pouze smlouvy o spolupráci.
I když je nějaká privatizace jednoduchá a transparentní, neznamená to, že se kolem ní nemotá spoustu individuí, která říkají a naznačují: musíte se dohodnout se mnou, beze mne to stejně nepůjde apod. Může si za to sama sociální demokracie, která si ve šloufovských dobách zaplevelila celý Úřad vlády. A za Grosse to bylo totéž v bleděmodrém. To se mohlo dít i v souvislosti s Unipetrolem a kauza Doležel ukazuje, že vše je třeba prošetřit.

Ve hře je i deratizace

Je zřejmé, že polského zájmu a rozvíření případu využila u nás celá řada lidí. Je zde zpravodajská válka Andreje Babiše s lidmi kolem Setuzy (Sety) a jsou zde zájmy šloufovského křídla ČSSD o jistým důchodcem vyhlášenou deratizaci strany. Jacek Spyra pracoval jak známo pro Setuzu, která má napjaté vztahy s Babišem, Grossem i Paroubkem, a "externí poradce vlády" Robert Piksa je zase považován za člověka blízkého šloufovsko-grégrovskému křídlu v ČSSD.
Naše predikce? Po té, co byla oznámena cena pro vytlačování, po uzavření prodeje Unipetrolu, a poté, co proběhnou v Polsku volby, kauza pomalu vymizí. I Andrej Babiš (Agrofert) se předevčírem sešel s Tomášem Pitrem (Setuza) v hotelu Hilton a prý si slíbili skončit se zpravodajskou válkou.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.