Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

USA cítí ptačí chřipku

HN.IHNED.CZ  10. 10. 2005
Po hurikánovém úderu a zcela čerstvých zprávách o desetitisících obětí zemětřesení v Pákistánu se už nemluví o tom, co se stalo, ale o tom, co je ve vzduchu. Tzv. španělská chřipka, která se po světě rozšířila v roce 1918 a zabila padesát miliónů lidí, také zasáhla nejprve ptáky a až časem mutovala do podoby, která se pandemicky rozšířila mezi lidmi.
Z hlediska dopadů na globální ekonomiku je pochopitelně nejdůležitější sledovat, jak hrozbě ptačí chřipky dokáží čelit USA, protože jsou motorem světového hospodářství. Kdyby jejich motor zaskřípal, zasáhlo by to tvrdě celý svět. Hurikán Katrina přinesl přes všechnu tu hrůzu přece jen katastrofu lokalizovanou. "Chřipková" karanténa by zasáhla především služby: doprava, stravování, restaurace, turismus, odvětví zábavy a sportu v celé federaci. Tyto sektory jsou dnes pro USA důležitější než průmysl.
Bushova administrativa vyčlenila na přípravu boje s možnou pandemií obrovské částky. Pro srovnání jde o peníze srovnatelné s velikostí českého státního rozpočtu. Některá americká média již přesto věští katastrofu. Například deník The New York Times s odvoláním na tajnou vládní zprávu narýsoval v sobotu scénář, podle něhož by mohly zahynout až dva milióny lidí. Předpovídá přeplněné nemocnice, rabování na klinikách a v lékárnách a kolaps distribuce energie, vody a potravin. Jistě, je to deník tradičně vůči Bushově administrativě kritický. Ale až za pár měsíců si budeme jisti, že se nepřepočítal.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.