Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

V Grossově Mlýnu se mlelo tajně

HN.IHNED.CZ  14. 1. 2005

Nejvážnější na případu zvláštního policejního týmu Mlýn je, že existoval a pracoval tajně. A kdyby to politici a úředníci byli schopni uhlídat, zůstala by nám jeho existence utajena i nadále. Je logické, že se neví, o jakých případech sbírá nějaký policejní tým informace. Tajná ale nesmí být samotná jeho existence. Takto to může působit dojmem, že si Stanislav Gross zařídil státem placenou soukromou tajnou službu.
Není ale pravda, že vláda, premiér nebo ministr vnitra nemohou za žádných okolností stanovovat policii a vyšetřovatelům priority. Kdysi vznikl vládní tým pro boj s finanční kriminalitou pod vedením státního zástupce Augustina Hrbotického. Příliš toho nepředvedl (vznikl po tzv. balíčcích a životnost vlády byla tehdy krátká), teď ale obhajujeme jeho samotný vznik.
Finanční kriminalita v tomto státě začala přerůstat únosné meze a do určité míry s tím souvisela i "krize koruny" na jaře 1997. Tehdy vláda oznámila, že pro boj s finanční kriminalitou zřídila tým, řekla, že ho povede státní zástupce. Existují zkrátka výjimečné, dostatečně naléhavé situace, kdy vláda, premiér nebo ministr vnitra mohou vznik podobného týmu posvětit.
Akce "čisté ruce" podle italského vzoru by také byla dobrým důvodem pro vznik nějakého vyšetřovacího "komitétu" - pokud by ji vymyslel někdo důvěryhodnější než Miloš Zeman. Rozkvět hospodářské kriminality a korupce byl v roce 1998 opravdu - alespoň doufejme - na vrcholu.
Pokud chce vláda (nebo prezident), aby někdo pracoval na něčem, o čem se nemá z nějakého legitimního důvodu vědět, má na to tajné služby, které může úkolovat. Služby pak kontroluje zvláštní výbor parlamentu. Nic z výše uvedeného Mlýn nesplňuje. Pokud Grossovi jako ministrovi vnitra vadil nějaký systémový jev - například "řekněme" rozmach daňových podvodů nebo politické korupce - měl vznik speciálního týmu včas oznámit jak veřejnosti, tak kolegům ve vládě a v politice.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.