Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Velká fúze v divné době

HN.IHNED.CZ  14. 6. 2005
Expanzívní italský bankovní dům UniCredito spojuje síly s německou HVB. Svého druhu je to malá revoluce: italská jednička přebírá německou dvojku. V Česku se možná kvůli tomu - aspoň se v tomto smyslu živě spekuluje mezi bankéři - vytratí z trhu tradiční název Živnostenská banka.
Bankovní fúze nejsou v Evropě zdaleka tak běžné jako spojování bank v Americe nebo akvizice v Asii. Když si odmyslíme privatizace ve zdejším regionu, evropské banky si přes hranice do zelí obvykle nelezly. V Nizozemsku dominovaly banky nizozemské, ve Francii francouzské, v Německu německé.
Fúze přichází v politicky znejistělé době. Zatímco Evropská unie neví, jestli přidat plyn, zařadit zpátečku nebo chvíli jezdit dokola po kruhovém objezdu, evropský finanční byznys se čím dál víc propojuje, ať si politici třeba řeční o rozpadu eura. To je také velká naděje evropské politiky. Provázanost byznysu předurčí i rozumnou provázanost politickou. Zaplaťpánbůh.
Velké UniCredito přebírá HVB; na českém trhu to paradoxně proběhne opačně. HVB je tu čtyřkou, zatímco Živnostenská banka (patřící UniCreditu) je osmá. Proto se spekuluje, který ředitel a který název se udrží. Pro klienty bude podstatnější vědět, zda posílený konkurent tří největších bank tímto spojením sníží náklady a bude o zákazníky víc bojovat.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.