Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Vítězství okradených

HN.IHNED.CZ  27. 1. 2005
Obvodní soud v Praze nařídil České republice, aby zaplatila podílníkům bývalých C.S. Fondů náhradu škody ve výši dvě miliardy korun. Není to ještě vítězství konečné, stát se asi odvolá. Stejně ale znamená velký průlom v českém právu. Lze také očekávat, že až se obchodování s podílovými listy obnoví, jejich cena se zmnohonásobí.
Bude stát nucen odškodnit i jiné oběti tunelování z 90. let? Těžko. Případ C.S. Fondů byl specifický. Nešlo o typické tunelování či podvod, ale o flagrantní a ani ne příliš rafinovanou krádež, navíc opakovaně posvěcenou státním dozorem. Pachatelé před osmi lety vycítili, že atmosféra ve státě je vůči finanční kriminalitě už tak tolerantní, že by mohlo projít i tohle. A prošlo. Hlavní iniciátoři dosud chodí po svobodě.
Na jaře 1997 zmizelo z účtů C.S. Fondů v Plzeňské bance 1,4 miliardy korun a bylo nahrazeno akciemi bezcenné drůbežárny. Než peníze zmizely v cizině, banka Girocredit podle zákona nahlásila podezřelou transakci, kterou pozastavila. Jenže Ministerstvo financí operaci povolilo. A tak stát platí.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.