Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Vstup Telefóniky velké změny nepřinese

hn.ihned.cz  7. 4. 2005  
Příchod Telefónicy bude podle ekonomů doprovázet přitvrzení konkurenčního boje.
Od včerejška už není Telefónica jen operátorem jižních zemí. Koupení Českého Telecomu znamená výrazný posun ve strategii firmy, kterému se budou muset přizpůsobit i služby. Jako první krok k "internacionalizaci" firmy lze považovat rozhodnutí, že všechny mobilní sítě firmy Telefónica ponesou jméno Movistar. Doposud používali operátoři především svá původní jména, nebo název Telefónica Moviles. Nová značka je však mnohem univerzálnější.

Nejde totiž jen o akvizici Českého Telecomu a s ním i Eurotelu. Telefónica zvažuje také privatizaci tureckého národního operátora Türk Telecom. Podle zpravodajského servisu Dow Jones vidí nyní španělský telekomunikační kolos příležitosti především v nových zemích Evropské unie. Jihoamerický trh firma již ovládá, na domácí půdě musí odrážet stále silnější útoky konkurence a Maroko, což je nyní její jediný významný neamerický trh, je příliš malé.

Konkurenční boj přitvrdí

Zákazníci by ovšem podle analytiků měli expanzi Španělů zaznamenat jen částečně. Příchod Telefónicy bude podle ekonomů doprovázet přitvrzení konkurenčního boje. "Ten se však bude spíše projevovat ve zvýšeném marketinkovém tažení na zákazníky, naopak výrazné poklesy cen nelze očekávat," míní analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Firmy si podle něj budou více konkurovat bonusovými programy, které jsou relativně levné pro zákazníky, ale operátorům nesnižují profit.

Větší přínos z příchodu španělského operátora bude mít mobilní dcera Telecomu Eurotel, která bude moci spolupracovat zejména v oblasti datových služeb a roamingu. U pevných linek se podle Procházky obě firmy (Telecom i Telefónica) vyrovnávají s poklesem výnosů a budou se mu muset společně postavit. Nový vlastník by Telecomu mohl například předat zkušenosti ze zavádění širokopásmového připojení k internetu. Telecom začal připojení přes ADSL masově zavádět až v loňském roce, což bylo o několik let později než na západ od našich hranic. Telefónica zároveň zřejmě využije zázemí Telecomu pro další akvizice ve střední a východní Evropě.

Telefónica v rámci svých světových sítí neprovozuje příliš odlišné služby, než jaké v současnosti nabízejí tuzemští operátoři. Naopak. Česko je třeba jednou z mála zemí na světě, kde je možné přes připojení do mobilní sítě surfovat na internetu neomezeně dlouho za paušální poplatek. Jsme také jednou z prvních zemí, kde se spustil ostrý provoz vysokorychlostního internetu v mobilních telefonech, který nese označení EDGE. Jedna z mála věcí, které Telefónica má a Český Telecom nikoli, jsou zkušenosti s provozem mobilní sítě třetí generace UMTS. Eurotel s T-Mobilem musí tyto sítě spustit nejpozději do začátku roku 2007, Oskar na to má o rok déle.

Rychlá expanze

Telefónica má již řadu let velmi agresívní expanzivní politiku. Od roku 1997, kdy začala privatizace bývalého španělského monopolu, provedla firma desítky různých akvizic. Juan Villalonga, bývalý ředitel Telefónicy, dal firmě směr, který vyústil v dominantní pozici na latinskoamerických trzích - Brazílii, Argentině, Peru nebo Chile. Jeho záměrem bylo navíc (podle ČTK), stejně jako v případě dalších supermanažerů na konci tisíciletí, vytvořit telekomunikační a mediální síť. A tak se pokoušel koupit i jihoamerická filmová studia.

Nyní se však Telefónica s novým šéfem Césarem Aliertou snaží uvolnit si ruce ze svého "hispánského sevření." Domácí trhy jsou již saturované a kromě inovací nedávají příliš prostoru k růstu, latinskoamerické zase postrádají stabilitu. To Telefónica poznala v roce 2002, kdy se díky propadu argentinských aktiv dostala do červených čísel.

V dalších letech firma krizi překonala a opětovně roste. Podle neauditovaných čísel za rok 2004 společnost zaznamenala ve 12 měsících tržby přes 30 miliard eur při zisku 2,87 miliardy eur. Oproti loňskému roku to znamená růst tržeb o sedm procent.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.