Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Vyvlastňování majetku a USA

HN.IHNED.CZ  25. 2. 2005  

Amerika bývá často uváděna jako příklad země, kde je soukromý majetek nejsvatější z nejsvatějších, jako nejsvobodnější země, kde si žádný stát na tvrdohlavého majitele pozemku nikdy nepřijde. Nejen v České republice mají Spojené státy stále tuto pověst. Drží si ji ale oprávněně?
Pro spoustu čtenářů byl jistě překvapením text v posledním čísle britského týdeníku The Economist, který upozorňuje na spor, kterým se právě tento týden bude zabývat americký Nejvyšší soud. Šest rodin, které si poměrně nedávno zrekonstruovalo domy na opuštěné ponorkové základně ve městě New London ve státě Connecticutu, dostalo od radnice rozkaz k vystěhování, na které mají maximálně pět měsíců. Na pozemku bývalé základny se nemá stavět ani škola, ani most, ani dálnice. New London Development Corporation (NLDC), soukromá nezisková organizace, tu chce postavit technologické a výzkumné centrum spolu s hotely a luxusním bydlením.
Současní obyvatelé obvinili NLDC z nacistických metod. Do bezprostřední blízkosti soukromých domů jim prý najíždějí buldozery, drtiče betonu prý v noci způsobují ohlušující randál a noc prořezávají ostré světlomety. NLDC tvrdí, že její projekt přinese tisíc pracovních příležitostí a městu 1,3 miliónu dolarů ročně na daních. Co je proti tomu nějakých sedm rodin?
Také v Americe platí, že vyvlastňovat se smí pouze z důvodů "veřejného dobra", a to "veřejné dobro" Nejvyšší soud ještě v roce 1954 specifikoval jako počin sloužící "veřejným účelům". Dávno pryč jsou ale doby, kdy byla veřejným účelem pouze škola nebo něco podobného. V Lancasteru v Kalifornii zbourali nedávno diskontní obchod s poukazem na to, že na jeho místě vyroste obří obchodní dům Costco a to opět s odkazem na vyšší počet pracovních příležitostí a vyšší daňové výnosy.
Již v roce 1981 povolil Nejvyšší soud zbourat celou velkou čtvrť dělnických rodinných domů v Detroitu. Ty musely uvolnit místo nové továrně na výrobu Cadillaců. Co dodat? Holt, už to není na světě, co to bývalo. Už i v USA se občas vyvlastňuje a - Bůh nás chraň - dokonce ve jménu daní!
P.S. Tyto řádky nebyly myšleny jako obhajoba "progresívních" vyvlastňovacích idejí ministra ČSSD Paroubka.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.