Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Zákon proti novinám

HN.IHNED.CZ  2. 12. 2005
Premiér Jiří Paroubek si ve středu veřejně postěžoval na jeden z deníků, který mu odmítl otisknout reakci. "Opravdu krásná ukázka svobody slova v jejich režii," durdí se ministerský předseda a znovu nadhazuje řešení, který mu evidentně leží v hlavě už od nástupu do funkce: Potřebujeme prý nový mediální zákon podle rakouského a německého vzoru. A nám nezbývá než opakovat: anomálií není zdejší tiskový zákon ani zdejší média, ale zdejší ministerský předseda.
Jak známo, Jiří Paroubek zásobuje noviny neuvěřitelným kvantem textů, takže v něm mohl vzniknout dojem, že má na jejich uveřejňování nárok. Jenže to nemá se "svobodou slova" vůbec nic společného. Soukromé noviny si mohou tisknout, co chtějí a jak chtějí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí (jistěže s výjimkou pornografie a rasistických projevů). Od toho jsou soukromé.
Kupříkladu v tomto listě budeme jeho texty i nadále tisknout tehdy, když je shledáme důležitými či zajímavými či provokativními či inspirativními či dobře napsanými. Nebude-li místo, zkrácená reakce vyjde v dopisech čtenářů. Premiér je přece také čtenář.
Tiskový zákon srovnatelný se zeměmi vyspělé Evropy máme. Ovšem nic takového jako jednotná evropská norma na tiskový zákon neexistuje, například přísný britský přístup se liší od kontinentálního, v některých zemích víc spoléhají na samoregulaci atd.
Nemají premiéra, který píše - ať už sám či jen podepisuje texty připravené jeho lidmi - několik textů týdně. Zato ve všech zemích na světě píší noviny o premiérovi několikrát týdně a několikrát týdně je nač se zlobit.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.