Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Zvolí Češi jako Němci?

HN.IHNED.CZ  20. 9. 2005
Neviděli jsme právě u sousedů možný výsledek českých voleb? Ta úvaha napadá každého: Třeba se čeští voliči také zaleknou rovné daně a před nepřesvědčivým předsedou ODS dají přednost sociální demokracii. Ta sice už vládne dlouho a je to na ní vidět, ale - donedávna byla odepisovaná, dnes se zmátořila a teď už dokonce mluví o velké koalici... Na první pohled se tu některé paralely rýsují, jen málo jich ale obstojí při hlubší analýze.
Především: hospodářská situace v Německu a v České republice je úplně jiná. Zdejší konjunktura ještě nějaký čas potrvá, kdežto Německo prochází hlubokou strukturální krizí. Tamním firmám se sice daří úspěšně vyvážet, jenže podniky neinvestují doma. Nezaměstnanost zůstává katastrofálně vysoká a Němci v obavě o budoucnost málo utrácejí. Zato v Česku se investuje i utrácí zvesela.
Reformy v Německu nejsou otázkou k diskusi: nemluví se o tom, zda ano či ne, ale o jejich míře, hloubce a tempu. Německo bude muset zpružnit trh práce, snížit odvody na sociální pojištění a zjednodušit daňový systém. Jednoznačně to odmítá pouze postkomunistická Levice, s níž ovšem všichni vylučují spolupráci. I kancléř Schröder mluvil o tom, že chce získat mandát k pokračování reforem apod. Volební výsledek znamená, že nepřijde žádná smršť, pouze reformy "nejnižšího společného jmenovatele".
Odstrašila voliče v Německu rovná daň? Nikoli. Odstrašila je nejednoznačnost. Nebylo jasné, zda rovná daň je programem CDU-CSU, nebo soukromá idea profesora Kirchhofa, stínového ministra financí. Důležité změny jako rovná daň nebo důchodová reforma musí být jasně vysloveny měsíce, spíše roky před volbami. To ODS dělá. Rovnou daň propaguje dlouho a poměrně konzistentně. Bylo by chybou, kdyby se jí nyní vzdala a začala přešlapovat a lavírovat. Mnoho voličů má dosud ODS spojenu s velkými pravicovými svaly a řečmi a levicovou praxí.
Jedna podobnost tu ovšem je: možnost velké koalice. Lidově knedlíkový Paroubek sice není totéž jako elegantní bonviván Schröder, voliči ale ocení alespoň nějaký ten "drajv" a trestají nevýraznost a nepřesvědčivost. A to je problém jak Merkelové, tak Topolánka.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.