Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

A co vyznamenání za 70. a 80. léta?

HN.IHNED.CZ  3. 11. 2006

Je správné, že na 28. října dostávají vyznamenání váleční letci a hrdinové válečného odboje. Jejich řady řídnou, už to ani nejsou řady. Krom války zažila naprostá většina z nich ještě komunistické kriminály. Ale pomineme-li, že jak Václav Havel, tak Václav Klaus dekorovali také herce, sportovce a celebrity, schází ve vztahu k vyznamenávaným jakási "časová proporce".
Za prvé jsou tu lidé odsouzení k drastickým trestům v 50. letech, kteří žádnou uniformu letců nikdy neoblékali, třeba proto, že to nestihli. Většina byli nevinné oběti politických procesů, jiní se pokoušeli o protikomunistický odboj. Moc řádů pro ně zatím nevybylo.
Za druhé, když to zjednodušíme, měli jsme u nás vlastně dva odlišné druhy komunistického režimu: stalinistickou éru a husákovskou normalizaci. Riziko, které postupovali lidé v 70. a 80. letech, bylo sice nesrovnatelné s 50. lety, ale pořád to riziko bylo. A normalizační mrzačení morálky bylo obzvláště nevábné a obludné.
Státní vyznamenávání by mělo mít i výchovný charakter. K čemu je jinak dobré? Hrdinství je nám však prezentováno výhradně jako cosi dávného, jako kdyby 70. a 80. léta nebyla. Jenže dnešní mládež se jednou bude ptát rodičů, co dělali za Husáka, za Jakeše, nikoli co dělali v 50. letech. I za Husáka vozili estébáci lidi do lesa, pálili je cigaretou, mlátili, přivazovali k ústřednímu topení. Stovky lidí vyhnal režim do emigrace a stovky jich seděly v kriminálech.
Normalizace je asi bolest dosud živá a Václav Klaus nechce řezat do živého. S čestnou a chvályhodnou výjimkou vyznamenaného fotografa Jindřicha Štreita, který je také bývalým politickým vězněm.
Ať si prezidenti klidně vyznamenávají "celebrity", umělce a sportovce, je to jejich svaté ústavní právo. Když už se ale dostane i na statečné lidi, mohla by se najít i jakási časová proporce či rovnováha, protože represívní totalitu jsme tu měli - s tříletou přestávkou - padesát let, od roku 1939 do roku 1989. A statečnost v této zemi nekončila rokem 1945.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.