Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Absolut privatizace

HN.IHNED.CZ  10. 3. 2006  
Švédská konzervativní opozice rozpoutala diskusi o privatizaci státních aktiv za 21 miliard dolarů. Je velmi pravděpodobné, že se privatizace ve Švédsku dokonce stane jedním z hlavních politických a ekonomických témat před zářijovými parlamentními volbami. Středo-pravá opoziční aliance zatím vede v průzkumech a na pondělní konferenci představila plán, ve kterém slibuje prodat státní aktiva tempem sedm miliard dolarů ročně. Vyhraje-li opozice volby, bude se například prodávat státní podíl v telekomunikační firmě TeliaSonera nebo v bance Nordea Bank, ale také třeba stoprocentní státní podíl ve firmě Vin&Sprit, která vyrábí například známou vodku Absolut.
Vládní sociální demokracie volí v tomto ohledu poměrně razantní populistickou rétoriku: "Opozice chce vzít podniky lidem a prodat je bohatým."
V této souvislosti je zajímavé upozornit na to, že téma privatizace již dlouho nebylo součástí politického boje v České republice. Do roku 1997 u nás privatizovaly pravicové vlády a sociální demokraté mluvili o kupónové privatizaci jako o "loupeži století". Od roku 1998 se ale privatizace stala přirozenou součástí politiky levicové sociální demokracie. Prodaly se banky, Telecom, Transgas, Unipetrol, Škoda Plzeň, Zetor Brno...
Privatizace je chápána tak normálně a neideologicky, že by tu snad prodávali státní majetek i komunisté. O tom, že by snad měla privatizace "brát majetek lidu a dávat ho bohatým" v Česku nikoho mluvit nenapadne. Je to jedině dobře, i když je tak politické divadlo možná méně zábavné.
Pokud budou v brzké budoucnosti naši politici bránit privatizaci ČEZu, nebude to jistě kvůli tomu, že má firma zůstat "v rukou lidu". Je ale každopádně dobře, že strana zelených vrací rychlou privatizaci ČEZu na prominentní místo předvolebního ringu. Politici všech stran budou muset vysvětlovat, proč je podle nich (zatím) lepší, aby ČEZ zůstal pod státní, respektive stranickou kontrolou.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.