Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Aero pozdě, ale přece

HN.IHNED.CZ  27. 10. 2006
Firma Aero Vodochody konečně a definitivně přechází do soukromých rukou. Firmu s šestnácti sty zaměstnanci prodal stát za takřka 2,9 miliardy korun. Opět je tu méně o jeden podnik, kolem kterého již nebudou kroužit politické strany a jejich emisaři. To je zdravé a skvělé vždy.
Je chybou všech předchozích vlád, že Aero nebylo plně zprivatizováno, jak stojí a leží, už dávno. Poloprivatizace s americkým Boeingem stála všechny daňové poplatníky stěží uvěřitelné miliardy, které v součtu vůbec neodpovídají ekonomickému, strategickému či sociálnímu (ano, i zaměstnaností se argumentovalo) významu zbrojovky. S trochou humoru: kdyby padl komunismus znovu, už budeme vědět, jak se to má dělat - prodávat rychle a bez řečí celé podniky.
Není jasné, proč stát žádá slib zachování zbrojní výroby. Buď je zisková, nebo není; tečka. Krom toho, že se klikatými podmínkami snižuje prodejní cena, zůstává tu i stín morálního hazardu. Když to majiteli, česko-slovenské finanční skupině Penta, s výrobou nepůjde, bude stát Aeru - pokud to Brusel povolí - zase pomáhat?
Poslední téma je sama Penta. Tuto skupinu stát dosud vylučoval ze všech privatizací a tendrů, od hnědého uhlí po černé. Slovenský premiér Dzurinda psal kdysi Špidlovi dopisy, kde upozorňoval na tamní vazby, minulost a praktiky této skupiny. To je od středy historií. Penta je smluvním partnerem vlády; ať se nám to líbí, či nelíbí, je se vší parádou v "salónech".
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.