Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Ať premiér vysvětluje

HN.IHNED.CZ  13. 9. 2006
Pochyby kolem toho, jak premiér prodal akcie své bývalé firmy VAE, narůstají. Kdyby Mirek Topolánek ukázal smlouvy, mohl by podezření rychle rozptýlit. Ale to udělat nechce.
Nejasnosti spočívají v tom, jak přesně byly jeho firmě odpuštěny staré dluhy z První městské banky. V určité chvíli za ně ručil i Topolánek osobně: a když prodejem akcií VAE získal peníze, nepoužil je na úhradu starých závazků, ale na koupi svého bytu. Jedině zveřejněním smluv teď přesvědčí, že vše bylo legální.
Na politiky lze ovšem brát ještě přísnější metr než jen chování podle litery zákona. Firma VAE, v níž byl tehdejší senátor Topolánek šéfem, si půjčovala u banky vlastněné městem Prahou. Část nesplaceného dluhu tedy sanovali všichni Pražané. Ambiciózní politik - dokonce lídr pražské kandidátky - měl městu buď nabídnout akcie, nebo 2,5 miliónu korun, které jejich prodejem získal.
Pohledávku vůči VAE odkoupila firma Eltodo. Její někdejší zaměstnanec, pražský exprimátor Jan Koukal řekl, že firma potřebující státní zakázky se logicky "točí kolem politiků, kteří rostou". Logické to je, ale spíš na Sicílii. Pokud Topolánek nezačne vysvětlovat, v normálních podmínkách by následovaly výzvy k rezignaci. Jenže teď, když vláda ani nedostala důvěru a kdovíkde bude za pár týdnů její předseda?
Stejně je nepochopitelné, proč mají politici pořád problémy s byty. Potížím se lze totiž vyhnout jednoduše: Mají si pořídit takové bydlení, jaké odpovídá jejich platu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.