Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Autorova obrana velké koalice

HN.IHNED.CZ  8. 9. 2006

Dvě politické poznámky. První: Mirek Topolánek, dle vlastních slov, sestavil vládu "s omezeným mandátem, do předčasných voleb". Má-li toto být jakýmsi logem vlády, bylo by správné, kdyby premiér seznámil veřejnost s tím, jak bude předčasných voleb dosaženo.
Pokud se má jít přes tři nepovedené pokusy, pak by bylo načase - když se to má do jara stihnout - aby si ministři ani nezačali vybalovat. Pokud se to má stát jinak, bylo by dobré vědět jak. Pokud to Topolánek neví, stejně jako to nevědí všemožní experti, bylo by dobré, kdyby se vláda začala tvářit jako normální vláda, která chce prostě zkusit se vší vážností získat důvěru a podporu pro legislativní návrhy.
2. Kolega Jindřich Šídlo v pondělních HN napsal, že je dobře, pokud se ODS a ČSSD zatím nedohodly, protože tak snad poprvé plní sliby voličům. ODS přece slíbila, že s Paroubkem se nedohodne (a naopak). Leccos na tom je, možná je ale rozumnější názor Jiřího Pehe, který tvrdí, že voliči nejsme pořád, že jsme také (s dovolením) někdy občany. Občan potřebuje k životu racionální řešení. A tím je velká koalice, i kdyby měla být pouze přechodná.
Důsledky toho, že je s námi všemi pořád zacházeno jako s voliči a že pořád bude sycena vzájemná nenávistná kampaň, budeme vidět každý den. Příklad? V pondělí ráno řekne ministr Alexandr Vondra, že americká základna je prioritou, a odpoledne běží Jiří Paroubek říct na americké velvyslanectví, že ČSSD základnu nechce. Dobře, víme díky tomu, kdo je kdo: ODS se vymezila jako skvěle zásadově pravicová a proamerická, ČSSD jako ostře levicová, protiamerická, skoro protokomunistická. Jenže jaký je efekt? Základna nebude.
Mimochodem: když byl v roce 2002 summit NATO, dokázali se tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík (dnes pravá ruka Paroubka) a vládní zmocněnec Alexandr Vondra domluvit více než dobře. Dnes už to v rámci permanentní kampaně nedovedou. Co je lepší?
Vláda navrhne rozpočet, který porušuje maastrichtská kritéria, tedy mezinárodní závazky České republiky. Přitom velká koalice by měla dost síly zrušit dvacet miliard předvolebních dárečků, které vybočují rozpočet z konvergenčních mantinelů. Plníme sliby voličům, a neplníme závazky mezinárodní. Předpokládám, že jediné, na čem se politici dohodnou, bude možnost telefonovat při řízení auta. Tam "velká koalice" zafunguje. Telefonování za jízdy je dnes přece základem image pravého ódéesáckého pravičáka i socialistického papaláše.
Mimochodem: to, že se má v České republice udělat velká koalice (i kdyby to bylo jen do nových voleb), je jediný názor, který člověk slyší, mluví-li se zahraničními diplomaty. Tedy s lidmi, kteří mají zkušenosti, odstup a nadhled.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.