Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Banky a oběti atentátů

HN.IHNED.CZ  13. 1. 2006  

Nám Evropanům se často zdá, že Američané se dokážou soudit kvůli čemukoli. Jedna dáma se, jak známo, soudila s výrobcem mikrovlnné trouby za to, že firma v návodu výslovně neupozornila na to, že zařízení není vhodné k vysoušení vykoupané kočky. Byly tu ale i záležitosti závažnější: žaloby na švýcarské a německé banky a pojišťovny kvůli zabaveným penězům židovských obětí holocaustu.
Teď je tu asi další historický mezník. Podle deníku The Wall Street Journal utrpěl Američan Tzvi Weiss v roce 2003 v Izraeli těžká zranění během sebevražedného atentátu. Weiss si odnesl trvalé poškození ušních bubínků a další mentální a nervové poruchy. Atentátník byl vyslán hnutím Hamás. Kvůli tomuto incidentu Weiss a jeho rodina zažalovali britskou banku Royal Bank of Scotland. Jedna z největších bank světa je prý spoluzodpovědna za jeho zranění.
V bance měla účty londýnská islámská charitativní organizace Interpal, kterou americká vláda jmenovala jako jeden z podniků, jenž financuje mezinárodní terorismus. A Interpal měl finančně podporovat hnutí Hamás. Britská vláda zmrazila účty Interpalu v roce 2003 na jeden měsíc, pak je ale zase uvolnila, protože nenašla žádné důkazy porušení zákona, žádné přímé spojení mezi politickými a vojenskými aktivitami Hamásu. Není ale vyloučeno, že žalující strana disponuje lepšími informacemi. Weissovi advokáti tvrdí, že finanční prostředky putují z bohatých ropných států v Perském zálivu na účty britské organizace Union of Good, která je zase distribuuje dalším nadacím a charitám včetně Interpalu. Obžaloba disponuje materiály o tom, jak banka uskutečnila několik konkrétních platebních příkazů do Palestiny v celkové výši 385 tisíc dolarů.
Jak to dopadne, zatím nikdo netuší. Banky, které se teprve vzpamatovávají z vlny žalob za svou úlohu v případech Enron a WorldCom, mají každopádně na krku další velký problém. Royal Bank of Scotland tvrdí, že celá žaloba je "absurdní". Soud začíná tento týden v newyorském Brooklynu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.