Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Beztrestná agentura?

HN.IHNED.CZ  13. 2. 2006
Poslanec ČSSD Alfred Michalík navrhl sněmovně přijmout krajně rizikový paragraf. Podle něj by dozorčí rada, management i úředníci státní konsolidační agentury nebyli odpovědní za operace proti principům "obezřetného podnikání". Jinými slovy, nemuseli by se do budoucna bát podepsat sebevíce ztrátovou operaci, pokud jim to přikáže vláda.
Jak vůbec takový nápad vznikne? ČSSD ani vláda se k němu oficiálně nehlásí. Poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který byl nedávno z dozorčí rady agentury odvolán, však upozornil na chystanou spornou transakci s Československou obchodní bankou. Šéfové agentury si ji zatím nechtějí vzít "na triko", vláda na ně marně tlačí.
Zvlášť před volbami mohou parlamentem procházet lecjaké narychlo sepsané paskvily, takže se nedivme ani tomuto. Jeho podstata je však zvrácená. Copak může někdo stát nad zákonem nebo mimo zákon? Copak může být někdo vyjmut ze zodpovědnosti za své činy? Takovým polobohem je v českém ústavním pořádku prezident a určitě lze diskutovat, zda je to ustanovení rozumné. Ale v konsolidační agentuře? Když si zde představenstvo a dozorčí rada rozdělovaly vysoké odměny, vysvětlovalo se to právě tím, že mají vyvážit vysokou odpovědnost za špatná rozhodnutí.
Na rozdíl od poslance Tlustého se nedomníváme, že ministr financí chce přes agenturu okrádat stát jako nějaký kriminálník. Ale stát si musí každopádně rozmyslet, k čemu agenturu má.
Buď má tato instituce maximalizovat zisk (či snižovat ztrátu) prodejem špatných pohledávek, které na ni byly v minulosti převedeny z bank - a pak se má řídit jen hlediskem finanční výhodnosti. Anebo má agentura sloužit jako nástroj bůhvíjakých "vládních politik", od průmyslové strategie až po zastupování státu v různých arbitrážích a ve smluvních vztazích mezi státem a soukromými subjekty (jako jsou právě spory o dědictví po zkrachovalé IPB). A pak ať je práce agentury plně převedena pod některé ministerstvo. Ale jedno, anebo druhé, prosím. Nikoli, po michalíkovsku, něco mezi tím.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.