Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Braňme volný obchod

hn.ihned.cz  23. 2. 2006

Dokud expandují národní firmy směrem ven, je globalizace leckde vítána. Platí to pro Francouze, Španěly, Němce i Poláky.

V Evropě i v Americe je na spadnutí několik velkých obchodů. Indický ocelářský magnát Lakšmí Mittal usiluje o převzetí francouzsko-lucemburského Arceloru. Německý energetický koncern E.ON touží po španělském konkurentovi. V Polsku brání vláda spojení dvou bank a v Americe se demokratická opozice bouří proti převzetí některých přístavů arabskými investory.

Všechny kontroverzní akce mají leccos společného: argumentuje se "národními šampióny", "strategickými odvětvími", bezpečností, zaměstnaností... Proti svobodnému obchodu se staví nacionalismus, možná je i na vzestupu. Tak tedy braňme obchod.
Dokud expandují národní firmy směrem ven, je globalizace leckde vítána. Platí to pro Francouze, Španěly, Němce i Poláky. Arcelor nakupoval všude po světě, taktéž španělská Endesa. Až v opačném směru to začalo vadit. A že se tomu říká "nepřátelské převzetí"? Většinou jde ale o převzetí nepřátelská vůči managementům, politikům (a možná odborářské elitě) a přátelská vůči akcionářům, kteří dostanou výhodné nabídky.

Umělá a pro mnohé elitářská evropská integrace se zasekla. Probíhá ale integrace bankovnictví i síťových odvětví, integrace živoucí a spontánní. Ta začne tu politickou opět živit. Už teď v EU spojování firem v energetice předbíhá plnou liberalizaci odvětví.

Píše se o strategických firmách. Ale ocelářství už strategické není, bankovnictví také ne. V energetice může vadit dominance Rusů, jako investor může vadit komunistická Čína. Ale proč vadí Němci ve Španělsku nebo Ind v Lucembursku? Jaké štěstí, že tyto luxusní diskuse po privatizaci odpadly.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.