Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Brněnská ODS mluví o gestapu

HN.IHNED.CZ  3. 11. 2006  

Předáci ODS nechodí, jak známo, pro výrazivo daleko. Nynější ministr vnitra přirovnával Vladimíra Špidlu k šéfovi sovětské politické policie Berijovi, nynější premiér ohlašoval personální čistky coby "noc dlouhých nožů", pojem známý z hitlerovského Německa. A nyní se šéf jihomoravské ODS nechal slyšet, že senátor a bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška používá "metody KGB, StB a gestapa". Čím si to profesor Zlatuška vykoledoval? Dovoluje si komplikovat ODS cestu k radnici.
V Brně proti sobě stojí dva - zatím stejně silné - bloky. ODS s lidovci mají v zastupitelstvu pětadvacet hlasů, stejným počtem ale disponují i ČSSD, zelení a Zlatuškovo Brno 2006. Rozhodne tedy zřejmě pět komunistů.
Předmětem sporu je přesun brněnského nádraží o osm set metrů, gigantická akce, která má stát čtyřicet miliard korun - spíš víc, protože veřejné zakázky se v Česku zpravidla prodražují. ODS s lidovci, kteří vládnou v Brně už patnáct let, jsou pro (jak jinak, když to celé vymysleli), "zlatuškovci" proti.
Na systému demokracie patří k nejlepším věcem střídání u moci. I Brnu by zhoupnutí kyvadla na druhou stranu prospělo, "modří" to začínají přehánět a nesmyslný přesun nádraží, který hrozí nevídaně zatížit rozpočet města, je toho dokladem. Otázka zní: Je možné využít pro střídání stráží i podporu komunistů, výměnou například za kontrolní výbor?
V Praze odevzdala ODS kontrolní výbor komunistům už za éry primátora Koukala. Proč tedy ne v Brně? Ideální to jistě není, ale zavede tam snad pět komunistů marxistickou diktaturu? A co je na lokální úrovni důležitější: boj s rozlezlou korupcí, nebo sliby komunistů, že zlevní důchodcům lístky do divadla?
Antikomunismus, který přišel s nástupem Jiřího Paroubka do módy, bude patrně využit i v boji o brněnskou radnici. Takže uvidíme, kam se komunisté nakonec přidají.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.