Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Bude nás euro mrzet?

hn.ihned.cz  26. 10. 2006

Při vstupu do EU jsme se zavázali euro přijmout, nemáme tedy na výběr. Plnění kritérií je smluvním závazkem České republiky, který jsme se rozhodli okázale ignorovat.

Zavedení eura odkládá vláda na neurčito. Má to logiku. Rozpočtový schodek je vyšší, než jsme slíbili, a navíc nejde změnit jednorázově, náplastí z privatizačních příjmů. Takže je jasné, že bez zásadních reforem sociálního státu můžeme na euro zapomenout. Tato vláda je ale v demisi, a co přijde po ní, je ve hvězdách. Bylo by ovšem chybou, kdyby naše reprezentace začala projevovat ve vztahu k euru ležérnost či vlažný nezájem. V rétorice, cílech i praxi. I bez změn zákonů je totiž možné osekat výdaje ministerstev. Pravicová vláda to však neudělala.
Při vstupu do EU jsme se zavázali euro přijmout, nemáme tedy na výběr. Plnění kritérií je smluvním závazkem České republiky, který jsme se rozhodli okázale ignorovat. Teď se zdá, že euro nepotřebujeme: investice se valí, hospodářství roste, koruna je tvrdá a exportéři to zvládají. Jako bychom podléhali iluzi, že to tak bude věčně. Skvělé daňové příjmy ale jednou opadnou a růst zpomalí. Pak možná začneme po euru najednou toužit, leč bude pozdě. Přesně tyto otázky si dnes kladou i prestižní ekonomická média jako The Economist či Financial Times: malé otevřené ekonomiky střední Evropy prý udělaly chybu, když se smířily s tím, že nepřijmou euro včas.
Nejhorší, co může Českou republiku potkat, je sňatek ideologických eurofobů ("co nám má Brusel co diktovat") a staromódních socialistů, jejichž hlad po přerozdělování je bez ohledu na závazky a limity neutišitelný.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.