Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Budeme litovat "neoconů"?

HN.IHNED.CZ  8. 9. 2006
Komentátor deníku Financial Times Gideon Rachman uveřejnil zajímavý text, který analyzuje současnou pozici neokonzervativců, tedy ideologie, o kterou se opírá zahraniční (nejen) politika George W. Bushe. Kmotr neokonzervativců Irving Kristol říkával, že správný "neocon" je "liberál přepadený realitou". Jenže podle Rachmana byli "neoconi" přepadeni realitou znovu, tentokrát v ulicích Bagdádu. Kdo dnes věří, že intervence v Iráku byla správný způsob, jak šířit po světě demokracii?
Většina "neoconů" dnes tvrdí, že invaze do Iráku nebyla hloupá myšlenka, jen byla špatně připravená. (Jako by tu zaznívala stará obrana komunistů, že jejich skvělá teorie byla jen špatně aplikována.) Mnoho Evropanů se podle Rachmana vždy domnívalo, že idealismus podpory svobody a demokracie je jen pokryteckou maskou pro prosazování imperialistických zájmů.
Evropané mají ale tendenci podceňovat americký idealismus. Neokonzervatismus se ostře vymezoval proti kissingerovskému cynickému realismu (a na slabost Cartera či Clintona). Kissinger se sám prý nechal slyšet, že podporoval invazi do Iráku z geostrategických důvodů, ale nechápe, jak někdo může být tak hloupý, že se pokusí transformovat Irák v demokracii.
Kissingerův realismus přichází v USA zpět do módy a ve Washingtonu mají noví realisté dokonce svůj think tank New America Foundation. Experimentuje se slogany jako "etický realismus" či "americký internacionalismus".
Rachman srovnává trh s akciemi s trhem politických idejí. Hráči na obou trzích mají tendenci přestřelovat. To se stalo i neoconům. Schopnosti americké armády i přílišný unilateralismus musí být znovu promyšleny a Američané musí více přemýšlet o sociálních a historických aspektech, které jsou základem demokracie. Jenže vrátí-li se USA k izolacionismu a vzdá-li se vývozu demokracie úplně, bude se nám podle Rachmana po neoconech ještě hodně stýskat.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.