Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Bush chemikem

HN.IHNED.CZ  3. 2. 2006
V projevu o stavu Unie americký prezident George W. Bush upozornil na americký "návyk na ropu". Bush použil výraz addiction, tedy tvrdý návyk ve smyslu závislosti drogové. Ač bývá americký prezident mnohdy vysmíván, právě tohle si promyslel docela dobře. Proč tedy návyk? Návyk na drogu může být psychický nebo fyzický, každopádně iracionální. A ekonomie - ač o iracionalitě dobře ví - ji neumí snadno brát v úvahu a počítat s ní. Jak to souvisí s ropou, benzínem a pohonnými hmotami?
Ceny pohonných hmot vzrostly v USA v poslední době na více než dvojnásobek. Cena jednoho barelu je dnes přes šedesát pět dolarů. Na základě normální ekonomické úvahy by bylo lze očekávat, že racionálně se chovající spotřebitel začne alespoň mírně krotit svoje zvyklosti. Američan sice nemůže snadno přesednout na hromadnou dopravu, která často vůbec neexistuje. Americká rodina má zpravidla několik aut. Jedno pro tatínka, druhé pro maminku, další pro výrostka... Nemohli by rodiče jezdit do práce jedním? Co takhle nabrat souseda?
Nic takového se neděje, Američané jezdí a spotřebovávají pořád stejně. Lze sice zaznamenat pokles prodeje takzvaných "sport utility vehicles" (v Evropě se jim říká off roady), ale na spotřebu pohonných hmot to žádný vliv nemá. Právě proto "návyk".
Bush v projevu dokonce pohovořil například na téma celulózového ethanolu vyráběného z dřevěných odštěpků a trávy. Celá Brazílie jezdí už dávno na ethanol vyráběný z cukrové třtiny, který Brazilci dokážou vyrábět podstatně levněji než naftu či benzín. Barel brazilského ethanolu stojí 35 dolarů. Amerika tolik cukrové třtiny nemá a mít nemůže. Má ale dřevěný odpad a dostatek kukuřice.
Pokud se k masívní finanční podpoře technologií rozhodne americká vláda, má šanci změnit mnoho - kolik toho v ekonomice změnil americký vesmírný program. Z tohoto pohledu jsou ale prezidentské sliby zatím chabé. Příští rok chce vláda do programu výroby celulózového ethanolu investovat pouze 150 miliónů dolarů.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.