Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Buzková v. zlý muž

HN.IHNED.CZ  25. 4. 2006
Ministryně školství Petra Buzková prohlásila na víkendovém sjezdu ČSTV, že tělovýchovný svaz by měl v loterijní společnosti Sazka - coby její hlavní akcionář - "zvážit změny". Vzápětí ji v televizi podpořil předseda vlády. Suma sumárum, je to nejtvrdší útok na mocného šéfa Sazky Aleše Hušáka, jaký za poslední léta z vysoké české politiky zazněl. Že by byly jeho dny sečteny? Zatím to nebude tak horké.
Ministryně je sice za normálních okolností politicky těžká váha, ale nyní výroky na adresu ČSTV a Hušáka pronáší politička, která od června ve vrcholné politice končí. Neřekla také zatím nic víc, než že by stát sice "měl českému sportu pomoci, ale ne tak, že bude dotovat halu Sazky nebo dávat peníze ČSTV, který opakovaně ukázal, že s nimi nedokáže hospodařit". A premiér ji sice podpořil, ovšem až neparoubkovsky málo razantně, spíš z loajality.
Důležité také je, že ministryně si nezačala sama z plezíru, ale reagovala až na osobní útok. Šéf ČSTV totiž řekl, že více peněz sport dostane až "s jiným personálním obsazením ministerstva".
Nezdá se pravděpodobné, že by vláda chtěla měsíc před volbami otevírat novou frontu proti soupeři, který by se nevzdal lehce. Ještě je přece v paměti, jak Hušák coby "zlý muž" nepozval tehdejšího premiéra Špidlu na otvíraní Sazka Areny. A když o víkendu zlostně odhazoval mikrofony České televize, předvedl aroganci, která patří - slušně řečeno - někam hodně daleko na východ.
Stát má páky na obměnu v Sazce (přes financování svazů), ale o podnik i výdělečnost sporné haly se mají starat hlavně akcionáři - sportovní svazy. Demokracie má fungovat zdola. A i dole má být zdravá, transparentní a odvážná.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.