Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Byla to předvolební pomsta plukovníka Kubiceho

HN.IHNED.CZ  1. 6. 2006
Podobně jako mnozí kolegové jsem přesvědčen, že pro Ministerstvo vnitra a policii bylo osm let vlády ČSSD až dost. Rozcházím se však s nimi v hodnocení celé "Kubiceho aféry" - jak je například včera na tomto místě formuloval Daniel Kaiser (Závěr z Kubiceho aféry: Je třeba odstavit Paroubka, HN 31. května).


Úředník placený z daní
Policejní velitel Jan Kubice má stále - jak se praví po anglicku - very good press, tedy pochvalné hodnocení v tisku.
Reportéři i komentátoři ho nejprve vždy označí za bezúhonného, dokonce elitního policistu, hrdinu zásahu proti ruským mafiánům v hostinci U Holubů, člověka, který "rozkryl Berdychův gang". Zkrátka statečného evangelíka a "Rumlova muže", kterého se před šesti lety dokonce zastal Václav Havel (jak se ten Rumlův a Havlův mravní kredit najednou hodí různým lidem do krámu!). Pokud snad někdo připustí, že jeho postup v případu "Biolíh" nebyl právě košer, následují většinou důkladné, téměř psychoanalytické rozbory jeho možných motivů.
Kubice měl opravdu důvody se ČSSD pomstít a také si to pěkně předvolebně načasoval. Policejní inspekce a různí konkurenční policisté a lobbisté mu házejí dlouhá léta klacky pod nohy. Miloš Zeman chtěl kdysi rozprášit jeho útvar a Kubiceho zástupce Zdeněk Macháček seděl před pěti lety půl roku nespravedlivě ve vazbě.
Jenže psychoanalytický portrét pana Kubiceho není vůbec důležitý. Kubice je vysoký státní úředník placený z našich daní a od takového se čeká, že se bude chovat slušně a nebude vstupovat do předvolební kampaně. Místo toho odevzdal čtyři dny před volbami poslancům materiál, ve kterém je předseda vlády označen za pedofila a dokonce iniciátora nájemné vraždy. Lze si vůbec představit odpornější, nechutnější osočení?
Kubice věděl, že celou složku poslanci ODS okamžitě a s chutí předají novinářům. Už druhý den prezentoval zmíněná tvrzení bulvární tisk a dál už bude vše běžet podle hesla na každém šprochu pravdy trochu. Kubice to udělal chytře. On tajné informace nevynesl - udělali to poslanci, ti však mají imunitu. Kubice byl možná donedávna slušný člověk, jenže slušný by měl člověk zůstat celý život. Minulostí si člověk budoucnost nekoupí.


Tak se píše zpráva?
Lze mít vážné pochybnosti také o profesionalitě útvaru. Byl opravdu zásah u Holubů tak skvělý? Není "Berdychův gang" zcela nesourodá skupina zkorumpovaných policajtů? Hlavně jde však o materiál, který Kubice předal poslancům. Plácá se v něm páté přes deváté, není v něm vůbec žádné analytické pojivo. Textu chybí označení důležitého, nepodstatného a lživého.
V guláši najdeme vše od solncevské mafie přes "osobu Kočka", "pedofila" Paroubka a odposlechy Grosse a Přibyla o fotbale. Žádné grafy, žádné pavouky (ony také z toho guláše udělat nejdou). Takhle elitní útvar pracuje?
Pokud tyto "důkazy" předkládal Kubice opakovaně svým nadřízeným, nelze se divit, že mu je házeli na hlavu. Každý šéf soukromé firmy by svého podřízeného s podobně utříděným materiálem okamžitě vyhodil ze dveří.
Ale hlavně: v textu není nic, co nemohlo počkat do neděle.


Je to selektivní a staré
Jan Kubice patrně nemá ani tušení, jak mohl klepy z jeho zprávy citovat Mirek Topolánek už před deseti dny na Primě. A je asi jen úplná náhoda, že v textu se objevují odkazy pouze na politiky ČSSD a KSČM. Pánové Pitr s Mrázkem patrně nikdy nesbírali materiály na nikoho z ODS nebo KDU-ČSL.
Nenapadlo policisty, že Pitr mohl před domovní prohlídkou "kompromitující materiály" na Paroubka ve svém bytě narafičit? Mimochodem: byl to právě premiér, kdo po nástupu do funkce zkřížil plány "Pitrově a Mrázkově" Setuze. Je možné, že se mu to nyní vrací.
V materiálu není žádná aktualita. O korupčních podezřeních vůči sociálním demokratům Vybíralovi, Lázničkovi či Hamáčkovi (tajemník vicepremiéra Škromacha) víme už tři měsíce.
A že Přibyl telefonuje policistům? Vždyť je z esenbácké líhně, možná ani jiné kamarády nemá. A především: jsou lidé jako Přibyl nebo Hanáček špička ČSSD?


Tehdy to bylo jinak
Na rozdíl od kolegy Daniela Kaisera si nemyslím, že mezi aférami ODS a ČSSD je "rozdíl jako mezi kapsářem a kasařem".
Když se v 90. letech kradly stamiliardy a tunelovaly banky a fondy, neunikaly na veřejnost z policie žádné kompiláty ani odposlechy. Je koneckonců známo, že policie v 90. letech proti tunelářům nic nedělala a na státním zastupitelství se hrály karty. A mobilních telefonů bylo málo. Když František Chobot a podobní finanční piráti financovali ODS, nebylo vyšetřování členů vládní strany vůbec myslitelné. Dnes - zaplaťpánbůh - myslitelné je a také se děje.
Hlavní výsledek aféry: ode dneška lze publikovat o komkoli cokoli; stačí to prohnat parlamentem a zajistit si beztrestnost.
Relativizovat lze vše. Jak mi řekl jeden známý: A jak ty víš, že Paroubek není pedofil a Kočka není vrah? Politická kultura v této zemi dostala smrtelnou ránu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.