Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Česko na světové vlně

HN.IHNED.CZ  11. 4. 2006
Zahraniční společnosti zaplatily loni více než čtyři miliardy dolarů za ovládnutí českých soukromých firem. Kromě známých transakcí, jako je výkup menšinových akcionářů Telecomu španělskou Telefónicou, nebo vstupu Vodafonu do Oskaru jde například i o ovládnutí softwarových firem, jako je například Grisoft. Aktivní v zahraničí byly ale i české firmy, které v cizině nakoupily dvacet pět firem. První zpráva tedy je, že česká ekonomika je velice otevřená světu a co se kapitálu týče, začíná být i sama tzv. do světa.
Hned ale dodejme, že investice z České republiky směrem ven zůstávají pouhým zlomečkem toho, co k nám z ciziny přichází. Je to do určité míry zkresleno. Vezměme si české firmy jako výrobce kol Author nebo producent nádobí Tescoma. V Číně si většinou zadávají práci ve mzdě a nepotřebují nikam investovat. A co je a není česká firma? Spousty "českých firem" nejsou vlastně technicky vůbec české, protože jsou registrovány v daňových rájích. Platí to i pro největší "českou firmu" PPF. Jde o nizozemský podnik, který patří Čechovi. Jeho ruská či čínská expanze není tedy v českých statistikách vidět. I přes ono zkreslení máme co dohánět.
Vlna fúzí a akvizicí v Česku souvisí především s evropskou i světovou vlnou spojování podniků. Dnes se slučují firmy s ještě vyšší intenzitou než v době před splasknutím internetové bubliny v roce 2000. S každou konjunkturou přichází horečné vlny fúzí a převzetí. A ty jsou vždy rekordní, protože světová ekonomika je rok od roku pořád větší.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.