Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

ČEZ zavádí strop. Předvolební

hn.ihned.cz  26. 5. 2006

Na valné hromadě ČEZ byla schválena nejen vysoká dividenda, ale také omezení opčního programu pro šéfy. Do budoucna bude platit strop: hrubý zisk z opčních programů bude omezen na stoprocentní zhodnocení ceny akcií. Během svého účinkování ve vedení firmy nebudou už manažeři moci zpeněžit celou opci, ale budou si muset deset procent akcií ponechat.
Souvisí tato zpráva s volbami? Reaguje stát (majoritní vlastník ČEZ, který ovládá dozorčí radu, jež systém odměňování připravuje) na to, že se lidem miliardy korun pro šéfy ČEZ při rostoucí ceně proudu nelíbí? Asi ano. Šéf dozorčí rady ČEZ Zdeněk Hrubý prohlásil, že "neočekávaný dynamický růst akcií v minulých letech způsobil, že členové firmy měli nadstandardní výnosy". A ministr financí Bohuslav Sobotka řekl, že "jde o krok správným směrem".
Pak by ale také mělo před volbami zaznít, že změna přichází s křížkem po funuse. Současní šéfové mají své stamilióny jisté (dohromady jde o více než miliardu) a nikdo jim je nevezme. Nový systém se týká jen budoucí možné situace, kdy z představenstva ČEZ odejde některý člen a přijde nový. Pokud by poté vzrostla cena akcií dvojnásobně, pak platí zmíněný limit pro bonusový program.
Před nástupem současného vedení byla cena akcií ČEZ 4,5krát nižší než dnes. Málokdo ale předpokládá, že by se ještě zdvojnásobila. Akcie ČEZ asi dále porostou, ale podle všeho spíše pozvolna.
Bonusový program patrně není možné měnit zpětně (najatí manažeři by se mohli s firmou soudit), nicméně je třeba opakovat, že je to staromódní instrument z "před-enronovského" světa. Po sérii skandálů v Americe i v Evropě (Enron, WorldCom, Parmalat, Ahold) se ve světě snaží zavádět takové akciové programy, které nehonorují pouze krátkodobá zhodnocení kursu akcií, ale především jejich dlouhodobou udržitelnost. Výraznou část opcí lze například zpeněžit až několik let po odchodu z funkce.
Na valné hromadě ČEZ zaznělo ještě několik pozoruhodných věcí. Jeden akcionář se například ptal na nákup ruského paliva pro Temelín. Vedení odpovědělo, že jde o obchodní rozhodnutí, ruské palivo je prý o osm procent levnější. Závislost na Rusku podle něj nevzniká. Proč je potom ČEZ ze dvou třetin státní? Nemá stát zvažovat i jiná než obchodní kritéria? A pročpak je asi ruské palivo levnější?
Za zaznamenání také stojí, že drobní akcionáři žádali na valné hromadě nižší dividendu než hlavní akcionář. Stát si ovšem prosadil svou, rozhodl se přece z dividendy hradit povodňové škody.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.