Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Chceme anglickou BBC

HN.IHNED.CZ  15. 6. 2006
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání fakticky zastavila další působení anglické BBC v Česku. Ať si prý BBC obstará vlastní české zprávy a nepřebírá je jako dosud z Českého rozhlasu. To je arogantní a náhlá výzva. Není divu, že s ní předseda rady nesouhlasil; ale v hlasování prohrál.
BBC se předtím pokoušela vyjít radě vstříc. Teď slyší blahosklonné doporučení, ať si řekne o novou licenci. Možná uspěje, možná ne, říkají šibalové. Otázka stojí tak, jestli to Angličané učiní, když jim česká strana opakovaně háže klacky pod nohy.
Kdybychom chtěli být civilizovaná země, budeme si kvalitní vysílání BBC World Service v angličtině hýčkat a budeme o něj sami žádat. Lidé v Česku stále zaostávají ve znalosti angličtiny, ačkoli tento jazyk je dnešní globální lingua franca. Ve stále rychlejším světě budou vítězové ti, kdo dobře ovládají počítač a umějí anglicky, a zaostávat budou ti, kteří neumějí ani jedno, ani druhé. Poslouchat rádio v angličtině je perfektní, levný a jednoduchý způsob učení. Nač tedy vláda vymýšlí národní programy výuky cizích jazyků, když neudrží BBC? Nemluvě o tom, že je to zřejmě vůbec nejlepší zpravodajský servis na světě.
Přibývá také cizinců, kteří tu žijí a pracují. Jako kulturní země bychom jim měli poskytnout možnost poslouchat zprávy v angličtině, když snídají nebo jedou autem. Je to prostě hostitelská slušnost. Většina evropských metropolí takové vysílání má. U nás se ale spíš na obzoru tetelí další rádio papundeklové pohody s normalizačně-veksláckou estetikou.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.