Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Chvála Senátu: Co tak ho posílit?

HN.IHNED.CZ  17. 3. 2006  

Senátoři sice prokazují smysl své instituce kontinuálně, existují však chvíle, kdy horní komora zvlášť vystupuje do popředí.
Bylo tomu tak v počátcích opoziční smlouvy, kdy Senát zabránil změnám ústavy a pomohl ochránit nezávislost centrální banky. Bylo to také před dvěma lety, kdy se dostal Senát do konfliktu s prezidentem republiky a odmítl několik kandidátů na ústavní soudce, z nichž někteří zjevně nesplňovali profesionální a morální předpoklady. A do historie vejde Senát i za své počiny v posledních měsících.
Senát byl mimořádně úspěšný i bez siláckého přetahování mezi komorami. Sněmovna shledala většinu návrhů jako rozumných a vstřebala je bez konfrontace. Byly to například zákony o sociálních službách, životním minimu, hmotné nouzi a nové dávce na podporu bydlení, zákony o nájemném, o veřejných zakázkách, o vyvlastňování pozemků apod.
Demonstrativní přehlasovávání Senátu za podpory komunistů si Paroubek většinou nedovolil, s výjimkou zákona o nemocenské, který měl stanovit stropy na odvody sociálního pojištění. Senát tedy do značné míry postavil hráz legislativní lavině z dílny ČSSD-KSČM.
Senát funguje jako rozumná korektivní instituce bez ohledu na to, kdo jej zrovna ovládá, jestli je to nebožka "čtyřkoalice" nebo ODS. Horní komora si buduje vědomí vlastní role, svou institucionální prestiž a paměť.
Takže dobrá příležitost uvažovat o posílení pravomocí Senátu. Pro začátek by neškodilo, kdyby se sněmovna vzdala práva vyšetřovat skandály. Senát je z povahy věci kontrolní institucí a s původci skandálů mívá méně společného než sněmovna. Nehlasuje totiž o rozpočtu a nerozděluje peníze.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.