Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Chvála Svobody

HN.IHNED.CZ  16. 6. 2006
Pokud pověst odcházející koalice není na domácím hřišti zrovna valná, zaznamenala česká zahraniční politika velký úspěch, který si může připsat ministr zahraničí Cyril Svoboda. Členské státy Evropské unie se v pondělí na jeho návrh zavázaly, že budou napříště mluvit jedním hlasem vůči Kubě a pomohou tamním lidem s přechodem k demokracii. Kromě toho unie vyzvala k propuštění kubánských politických vězňů a kritizovala Castra za porušování lidských práv.
Když se dnes na Západě řekne Kuba, vybaví si lidé - masírováni antiamerickou propagandou - spíše základnu na Guantánamu. Přitom postavení tamějších disidentů a politických vězňů se v poslední době dále zhoršuje. Má to několik příčin. Castra podporuje Chávez, který se topí v ropných dolarech. Stále silnější zájmy v Latinské Americe má Čína a mnozí analytici tvrdí, že se do hry vrací i Rusko.
Nabízí se otázka, jak dlouho může jistá havlovská tradice české zahraniční politiky pokračovat. Odpověď je - může. Sestavovaná koalice stejně jako koalice velká tomu nemusí bránit.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.