Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Chytrý jako Tlustý

HN.IHNED.CZ  15. 9. 2006
Politiky bychom měli hodnotit skrze jejich odhodlání, profesionalitu, mravnost, věrnost ideálům. Chytrost je však také důležitá, i když oslavována bývá přespříliš. Vlastimil Tlustý opět prokázal, že vykutálený je ažaž: navštívil Miloše Zemana na výminku a žádal ho pokorně o radu, co s rozpočtem.
Za prvé jde o to, že Miloš Zeman je nesmírně samolibý a ješitný. I když jsou Tlustého motivy průhledné, být v roli zkušeného moudrého muže dělá Zemanovi dobře. Stejně tak ho příjemně zašimrá, když si s ním Tlustý popovídá o tom, jak ministrův předchůdce Bohuslav Sobotka zvrtal rozpočet. Sobotka je přece jeden z těch, které chce Zeman "deratizovat".
Tlustý je také člověk odnepaměti blízký Nomuře. Výsledky arbitráží ohledně zásahu v IPB - ať se nám to líbí nebo ne - foukají do zad Nomuře. A Zeman (mírně znejistěn, zda v roce 2000 postupoval vůči IPB správně) může být ochotný k jednáním.
Především však Tlustý zkusil rozdělit ČSSD. Její poslanci si mají vzpomenout, že ve straně je kromě Paroubka ještě jedna autorita. Co kdyby některý z poslanců odešel při hlasování o důvěře ze sálu nebo umožnil schválení rozpočtu? Na financích dnes máme jednoho náměstka za zelené, jednoho za lidovce (rovněž Tlustého chytrý tah) a teď tam bude radit ještě bývalý ministr za ČSSD Jiří Rusnok (ten má pro změnu pocit nedoceněnosti).
Ne že by Zeman či Rusnok mohli Tlustému k rozpočtu něco úžasného poradit. Ministr si již platí poradce Miroslava Zámečníka a Pavla Kohouta a ti jsou kompetentní dost. Může si též přečíst studii o rozpočtu od mladého ekonoma Aleše Krejdla, kterou vydala Transparency International. Ale jako tah, který má znejistit Paroubka, to bylo vymyšleno dobře.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.