Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Čím dál horší rozpočet

HN.IHNED.CZ  14. 12. 2006
Poslanci včera večer schválili definitivní podobu rozpočtu na příští rok. Není to žádné překvapení. Pokud se při schvalování rozpočtu někdy odehrává drama, je to vždy pouze a výhradně při prvním čtení, které fixuje příjmy a výdaje. Pak už poslanci jen přehazují výdaje: někde uberou a jinde přihodí.
Relativní shoda při prvním čtení rozpočtu v říjnu se zdála být na první pohled překvapivá: bylo před senátními a komunálními. Jenže logiku shody vystopovat lze. Ministr Tlustý de facto převzal rozpočet připravený jeho předchůdcem Sobotkou, ČSSD si chtěla vybudovat most k budoucí spolupráci s ODS. A pak poslanci všech tušili, že bez rozpočtu nebudou ani "poslanecké pomníčky". To by mohlo ohrozit jejich kariéru.
Mít rozpočet je jistě lepší než žádný nemít. I tak ale platí, že schválený rozpočet je asi nejhorší v historii státu. Nejde jen o schodek a růst zadlužení. Jde o rozpočet, který částečně vychází z příjmů, které ještě nebyly zákonem schváleny. Horší je, že mandatorní výdaje jsou už tak zbytnělé, že reálně klesá podíl všech ostatních výdajů, tedy těch "rozumných" či "rozumnějších" (střechy škol, čističky, infrastruktura).
K tomu se v druhém a třetím čtení poslanci rozhodli sebrat miliardy na "malé domů" rovnou z povinných. Vypadá to, že se dopustili nezákonného jednání. Zákonem o státním rozpočtu popírají platné sociální zákony.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.