Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

ČKA - nepoučili jsme se

HN.IHNED.CZ  4. 5. 2006
Z účtů firmy IMOB, patřící státní České konsolidační agentuře, zmizelo půl miliardy korun. Jednatel firmy, údajně bez vědomí kohokoli dalšího, poslal celou částku do Švýcarska; prý naletěl podvodníkům. Copak jsme se nijak nepoučili?
Onomu jednateli údajně slíbili partneři, že peníze pošlou zhodnocené zpátky; před dvěma lety to i skutečně udělali. Tak to ale podvodníci většinou dělají: napoprvé peníze vrátí, pak rozjedou akci naostro. Tak to známe z případů Baraka Alona a Komerční banky. I když tento svou přímočarostí a drzostí připomíná spíš kauzu CS Fondů, jež v roce 1997 přišly o více než miliardu korun.
Je skandální, že jednatel Jan Šik mohl poslat peníze do zahraničí bez souhlasu kolegů. Je neuvěřitelné, že de facto státní podnik řídil tentýž člověk, který byl na tomto místě už za IPB, než byla firma převedena pod stát. Je otřesné, že útvar proti praní špinavých peněz umožnil podezřelý převod do ciziny. Je správné, že ministr financí chce odvolat zodpovědné šéfy agentury.
Ale proč má vůbec ČKA dceřiné firmy, které pod hlavičkou státu podnikají, dokonce v realitách? Proč nejsou pohledávky po IPB dávno zlikvidovány? Agentura tady pořád straší a logicky se stává terčem podsvětí, které si jen počkalo na příležitost.
Pro politiky je agentura lákavá jak mucholapka, poslanci činní či bývalí nemohou odolat strkat nos do špatných úvěrů. Čím dřív to přestane, tím lépe. Není třeba čekat na oficiální datum zániku: proč by nešlo agenturu zprivatizovat?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.